PolskaKomisja regulaminowa udzieliła pięciorgu posłom słownego upomnienia

Komisja regulaminowa udzieliła pięciorgu posłom słownego upomnienia

Komisja regulaminowa i spraw poselskich udzieliła upomnienia słownego pięciorgu posłom, którzy nie złożyli w terminie corocznego oświadczenia majątkowego - poinformował szef komisji Maciej Mroczek (RP).

13.06.2012 | aktual.: 13.06.2012 17:04

Wśród posłów, którzy nie złożyli oświadczeń majątkowych na czas byli: Izabela Kloc (PiS), Leszek Miller (SLD), Rajmund Miller (PO), Lidia Staroń (PO) i Witold Waszczykowski (PiS). W przypadku wszystkich osób spóźnienie ze złożeniem oświadczenia nie było dłuższe niż tydzień po wymaganym terminie, który upłynął 30 kwietnia.

Jak powiedział Mroczek, jako przewodniczący komisji regulaminowej proponował, by czworgu posłom udzielić upomnienia, a Waszczykowskiemu, jako posłowi z krótkim stażem - upomnienia słownego. - Pozostali posłowie są bardziej doświadczeni w pracy w sejmie i lepiej znają obowiązujące procedury - dodał Mroczek.

Jednak - zaznaczył - komisja regulaminowa nie podzieliła jego zdania i wszystkim posłom udzielono upomnienia słownego.

Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, corocznie do 30 kwietnia parlamentarzyści składają oświadczenia o stanie majątkowym w dwóch egzemplarzach odpowiednio do marszałka sejmu lub senatu. Niezłożenie oświadczenia o stanie majątkowym powoduje odpowiedzialność regulaminową oraz utratę, do czasu złożenia oświadczenia, prawa do uposażenia. Do czasu złożenia oświadczenia majątkowego posłowie tracą część swojego uposażenia.

Według Regulaminu Sejmu o ukaranie posłów występuje Prezydium Sejmu, a opiniuje je komisja regulaminowa i spraw poselskich.

Oświadczenie o stanie majątkowym dotyczy majątku odrębnego oraz objętego małżeńską wspólnością majątkową. Zawiera m.in. informacje o zasobach pieniężnych, nieruchomościach, udziałach i akcjach w spółkach handlowych, o prowadzonej działalności gospodarczej i stanowiskach zajmowanych w spółkach handlowych, dochodach osiąganych z tytułu zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej, mieniu ruchomym o wartości powyżej 10 tys. złotych i kredytach oraz pożyczkach powyżej 10 tys. złotych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)