ŚwiatKomisja Europejska wprowadza mechanizm autoryzacji eksportu szczepionek

Komisja Europejska wprowadza mechanizm autoryzacji eksportu szczepionek

Mechanizm ten obowiązywał będzie do końca marca - poinformowała Komisja Europejska.

Komisja Europejska wprowadza mechanizm autoryzacji eksportu szczepionek
Komisja Europejska wprowadza mechanizm autoryzacji eksportu szczepionek
Źródło zdjęć: © Unsplash.com | Dimitri Houtteman
Violetta Baran

29.01.2021 16:08

- Dziś Komisja przyjęła rozporządzenie wykonawcze, zgodnie z którym eksport pewnych produktów staje się przedmiotem autoryzacji. Dotyczy to przejrzystości eksportu szczepionek na COVID-19 - oznajmił wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis na konferencji prasowej w Brukseli.

- Nie możemy tracić czasu z powodu tego, że szczepionki nie będą dostarczone zgodnie z harmonogramem. Żeby to osiągnąć, musimy zapewnić, że wszystkie kontrakty na zakup szczepionek będą przestrzegane. Zapłaciliśmy tym firmom za zwiększenie produkcji i teraz oczekujemy, że wywiążą się z zobowiązań - dodał wiceszef KE.

- Celem mechanizmu jest zapewnienie pełnej transparentności. Brakowało jej dotychczas. Jeśli będzie taka potrzeba to zapewni nam też narzędzie do zagwarantowania dostaw szczepionek - powiedział Dombrovskis.

- Komisja podjęła zdecydowany krok, który pozwoli nam zbierać dokładne informacje o produkcji szczepionek i o tym, gdzie producenci mają zamiar je eksportować. Stosowanie mechanizmu jest ograniczone w czasie i dotyczy tylko tych szczepionek na COVID-19, które KE zakontraktowała - dodał.

Unijny mechanizm ma pozwolić na blokowanie eksportu szczepionek z kraju UE poza terytorium Wspólnoty; decyzje w tej sprawie będą podejmowały państwa członkowskie - przekazało w czwartek dziennikarzom źródło unijne.

Propozycja mechanizmu to reakcja Unii Europejskiej na zapowiedzi firmy farmaceutycznej AstraZeneca, która poinformowała w ubiegłym tygodniu, że nie zamierza dostarczać do UE zakontraktowanej liczby szczepionek, znacznie zmniejszając planowane dostawy. Firma tłumaczy to trudnościami w procesie produkcji.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)