Trwa ładowanie...
dzu931v

Komisja Europejska w sprawie odpowiedzi Polski na uwagi KE: przyjmujemy do wiadomości, że polskie władze na razie nie czują się władne odpowiedzieć

• KE przyjmuje do wiadomości zapowiedzi polskich władz - powiedział rzecznik KE
• Odpowiedź nastąpi, gdy będzie postęp w kierunku rozwiązania kryzysu - wyjaśnił
• Dodał, że "KE podkreśla jeszcze raz, że rozwiązanie kryzysu wokół TK jest pilne"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Siedziba Komisji Europejskiej
Siedziba Komisji Europejskiej (AFP, Fot: Emmanuel Dunand)
dzu931v

Komisja Europejska "przyjmuje do wiadomości" zapowiedzi polskich władz, że odpowiedzą one na opinię w sprawie praworządności - oświadczył rzecznik Komisji Margaritis Schinas.

Dwutygodniowy termin, w którym KE oczekiwała od polskiego rządu odpowiedzi na wysłaną 1 czerwca opinię dotyczącą kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego, upłynął w środę. Odpowiedź z Warszawy jeszcze nie nadeszła.

- Przyjmujemy do wiadomości wypowiedzi opublikowane w prasie, że polskie władze na razie nie czują się władne odpowiedzieć na opinię Komisji. Przyjmujemy też do wiadomości zapowiedzi, że polskie władze udzielą tej odpowiedzi, gdy będzie postęp w kierunku rozwiązania kryzysu - oświadczył rzecznik.

dzu931v

- Komisja podkreśla jeszcze raz, że rozwiązanie kryzysu wokół TK jest pilne - dodał.

Według rzecznika KE cieszy się, że polski rząd jest gotów kontynuować dialog na ten temat. - Ważne jest, by bez zwłoki pracować nad konstruktywnym rozwiązaniem - powiedział.

Przyjęta przez KE opinia w sprawie praworządności to pierwszy etap prowadzonej od stycznia wobec Polski procedury ochrony praworządności w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Jak tłumaczył 1 czerwca wiceszef KE Frans Timmermans, Komisja postanowiła przyjąć opinię, bo dotychczasowe kontakty z polskimi władzami nie doprowadziły do rozwiązania problemów, które niepokoją Brukselę. Problemy te dotyczą sporu o skład TK, publikacji jego wyroków i ich poszanowania oraz treści nowelizacji ustawy o TK z 22 grudnia 2015 roku.

dzu931v

Rzecznik rządu Rafał Bochenek oświadczył, że odpowiedź na opinię zostanie przygotowana "na dalszym etapie", kiedy prace w parlamencie dotyczące Trybunału Konstytucyjnego będą bardziej zaawansowane.

Jeśli odpowiedź na opinię nie usatysfakcjonuje KE albo nie zostanie udzielona, to Bruksela może wydać zalecenia w sprawie praworządności, z terminem ich wdrożenia.

Ostatecznym rozwiązaniem jest wniosek do Rady UE (przedstawicieli państw członkowskich) o stwierdzenie naruszeń zasad państwa prawa, zgodnie z art. 7 unijnego traktatu. Artykuł ten pozwala też nałożyć sankcje na kraj łamiący zasady praworządności, jednak aby stwierdzić poważne naruszenie zasad rządów prawa, konieczna jest jednomyślność państw członkowskich.

dzu931v

Podziel się opinią

Share
dzu931v
dzu931v
Więcej tematów