Komisja Europejska uruchomiła mechanizm warunkowości w budżecie UE wobec Węgier
Komisja Europejska uruchomiła mechanizm warunkowości w budżecie UE wobec Węgier. Mechanizm ten zakłada możliwość zamrożenia środków w budżecie UE dla danego kraju. "Zidentyfikowaliśmy problemy, które mogą naruszać praworządność na Węgrzech i wpływać na budżet UE" - oceniła wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova.
27.04.2022 | aktual.: 27.04.2022 14:11
Komisja Europejska uruchomiła wobec Węgier mechanizm warunkowości w budżecie UE.
"Dziś wysyłamy notyfikację do Węgier, formalnie uruchamiając procedurę warunkowości budżetowej. Zidentyfikowaliśmy problemy, które mogą naruszać praworządność na Węgrzech i wpływać na budżet UE. Węgry będą musiały odpowiedzieć na nasze obawy i zaproponować środki zaradcze" - napisała na Twitterze wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova.
Mechanizm warunkowości zakłada, że Bruksela może zamrozić środki unijne dla kraju członkowskiego, jeśli stwierdzi, że istnieje ryzyko ich niewłaściwego wykorzystania, np. defraudacji.
Procedury nigdy nie stosowano
Mechanizm warunkowości to obowiązująca od stycznia 2021 r., ale jeszcze nigdy nie stosowana procedura zakładająca zawieszenie wypłaty środków europejskich do kraju, w którym stwierdza się naruszenia praworządności mające wpływ na finanse UE.
Ewentualne zawieszenie lub zmniejszenie płatności musi zostać zatwierdzone przez co najmniej 15 z 27 państw członkowskich, a taka procedura powinna trwać od sześciu do dziewięciu miesięcy - informuje agencja.
Trybunał Sprawiedliwości UE potwierdził legalność tego rozporządzenia w połowie lutego, odrzucając skargi o stwierdzenie nieważności. Parlament Europejski od miesięcy nakłaniał Komisję do uruchomienia tego mechanizmu.