Trwa ładowanie...

Komisja Europejska solidaryzuje się z ofiarami nawałnic i oferuje pomoc

- Komisja Europejska wyraziła w czwartek solidarność z ofiarami i poszkodowanymi w nawałnicach w Polsce. Nie otrzymaliśmy żadnej prośby od polskich władz, ale jesteśmy gotowi rozmawiać o pomocy - powiedziała unijna komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu.

Share
Komisja Europejska solidaryzuje się z ofiarami nawałnic i oferuje pomoc
Źródło: PAP/EPA, Fot: STEPHANIE LECOCQ
d2lza8p

Unijna komisarz powiedziała, że KE jest świadoma tego, co wydarzyło się w Polsce i śledzi sytuacje. - Zawsze, gdy takie rzeczy mają miejsce, wyrażamy solidarność i gotowość do pomocy. To, w jaki sposób pomagamy Portugalii (w walce z pożarami – przyp.), wynikało z prośby tego kraju. Jak dotąd nie otrzymaliśmy żadnej prośby od polskich władz, ale jesteśmy gotowi rozmawiać, zobaczyć (czy wsparcie) będzie potrzebne –powiedziała Corina Cretu.

Premier Beata Szydło i szef MON Antoni Macierewicz byli w zniszczonej wsi Rytel

Komisarz dodała, że KE nie otrzymała też prośby o sporządzenie szacunków strat, ani sama nie oszacowała strat po ubiegłotygodniowych nawałnicach w Polsce.

d2lza8p

- Jeśli będzie to potrzebne, jesteśmy tutaj i polski rząd może się z nami skontaktować, a my ocenimy sytuację. Kierujemy nasze myśli przede wszystkim ku ofiarom i ludziom, którzy ucierpieli, lokalnym władzom, które walczą (ze skutkami nawałnic). To niezwykle ważne wyrażać solidarność w momencie kryzysu w państwach członkowskich – powiedziała Corina Cretu.

Na skutek nawałnic, które przeszły nad Polską w nocy z piątku na sobotę, zginęło sześć osób (pięć na Pomorzu i jedna w Wielkopolsce), a około 50 zostało rannych. W całym kraju wiatr uszkodził lub zerwał dachy z prawie 4 tys. budynków, z czego 2,8 tys. to budynki mieszkalne. Od 10 sierpnia strażacy interweniowali 21,3 tys. razy przy usuwaniu skutków burz.

d2lza8p

Podziel się opinią

Share
d2lza8p
d2lza8p
Więcej tematów