Trwa ładowanie...
d3lm6nd
IAR

Komisja Europejska przypomina krajom UE o przyjmowaniu uchodźców. Trwają rozmowy o utworzeniu europejskiej straży granicznej

• KE ponawia presję na kraje UE, by te przyjmowały uchodźców
• Komisja odwołuje się w tym wypadku do ustaleń z jesieni 2015 r.
• "Musimy otworzyć bezpieczną, legalną drogę przyjmowania uchodźców"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uchodźcy na granicy Grecji i Macedonii
Uchodźcy na granicy Grecji i Macedonii (AFP, Fot: SAKIS MITROLIDIS)
d3lm6nd

Narada Komisji Europejskiej odbywa się kilka dni po unijno-tureckim szczycie i tydzień przed kolejnym spotkaniem przywódców 28 krajów oraz premiera Turcji. W przyszłym tygodniu powinno być uzgodnione ostateczne porozumienie, które pozwoli zatrzymać falę migracyjną.

W zamian za zamknięcie granic i przyjęcie z powrotem uchodźców oraz migrantów, którzy próbują przedostać się nielegalnie do Europy, Ankara zażądała podwojenia pomocy finansowej do 6 miliardów euro, zniesienia wiz w czerwcu, ale także zgody unijnych krajów na przesiedlenie syryjskich uchodźców z obozów na terenie Turcji. Komisja Europejska czeka na deklarację państw członkowskich.

- Jeśli chcemy naprawdę zamknąć nielegalne szlaki migracyjne, to musimy otworzyć bezpieczną, legalną drogę przyjmowania uchodźców. W przeciwnym razie przemytnicy ludzi znajdą inne trasy - mówił komisarz do spraw migracji Dimitris Awramopulos. Komisja Europejska ponowiła też presję na unijne kraje, aby przyjęły uchodźców, którzy już są w Grecji, zgodnie z planem uzgodnionym jesienią ubiegłego roku. Po czwartkowej naradzie nie należy jednak spodziewać się żadnych konkretnych decyzji. One powinny być podjęte w przyszłym tygodniu.

Unijni ministrowie rozmawiają dziś także o utworzeniu europejskiej straży granicznej. Holandia, kierująca pracami Unii, liczy na porozumienie w przyszłym miesiącu. Na razie nie ma zgody na propozycję Komisji, aby europejski korpus był wysłany na granicę kraju, nawet przy jego sprzeciwie.

d3lm6nd

Podziel się opinią

Share

d3lm6nd

d3lm6nd
Więcej tematów