Trwa ładowanie...

Komisja Europejska przestrzega Rosję przed używaniem gazu jako narzędzia polityki

Komisja Europejska oświadczyła, że oczekuje od Rosji poszanowania zobowiązań w sprawie dostaw gazu, i przestrzegła przed używaniem surowców jako narzędzia polityki.
Share
Władimir Putin
Władimir PutinŹródło: AFP, Fot: Alexsey Druginyn
d27jf3v

- W interesie nas wszystkich jest to, aby energia nie była wykorzystywana jako narzędzie polityki - powiedziała rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen, komentując list prezydenta Rosji Władimira Putina do przywódców 18 krajów europejskich, w którym zwraca on uwagę na krytyczną sytuację związaną ze skumulowaniem ukraińskiego długu za gaz.

Rzeczniczka podkreśliła, że list Putina był adresowany bezpośrednio do przywódców państw, a nie instytucji UE, dlatego to kraje muszą zdecydować, jak na niego odpowiedzieć. Okazją do dyskusji na ten temat będzie poniedziałkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu. Nie potwierdziła doniesień, jakoby szef KE Jose Manuel Barroso i przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy planowali wysłać listowną odpowiedź Putinowi.

Najpewniej jednak kraje Unii skoordynują swoją odpowiedź na list rosyjskiego prezydenta. - Od dawna UE koordynuje swoje stanowisko w sprawach Ukrainy i Rosji i jestem pewna, że również teraz będzie koordynacja - powiedziała Ahrenkilde Hansen.

d27jf3v

Według KE aktualnie dostawy gazu z Rosji do UE są stabilne. - Oczekujemy od Rosji respektowania zobowiązań dotyczących dostaw gazu, a od Ukrainy respektowania zobowiązań w sprawie tranzytu - powiedziała rzeczniczka KE ds. energii Sabine Berger.

Podkreśliła, że UE jest obecnie w dobrej sytuacji, jeśli chodzi o zapasy gazu. W podziemnych magazynach w całej Unii znajduje się około 37 mld metrów sześciennych surowca, co stanowi połowę łącznej pojemności magazynów. Część krajów UE zaczęła również uzupełniać swoje zapasy.

- Oczywiście mamy też mechanizmy, które możemy uruchomić w razie zakłóceń w dostawach gazu - dodała Berger. Według niej po kryzysie gazowym z 2009 roku poprawiono połączenia między sieciami przesyłowymi państw UE i zwiększono możliwości zwrotnego przepływu gazu. "Państwom UE będzie łatwiej pomagać sobie nawzajem w razie problemów" - powiedziała.

W swoim liście prezydent Putin ostrzegł, że Gazprom może być zmuszony do przejścia na system przedpłat w handlu gazem z Ukrainą, a w przypadku naruszenia warunków płatności całkowicie lub częściowo przerwać dostawy gazu.

d27jf3v

- Będzie to krok skrajny. Zdajemy sobie sprawę, że zwiększy on ryzyko nielegalnego pobierania surowca płynącego przez terytorium Ukrainy do odbiorców europejskich. I że może utrudnić gromadzenie zapasów gazu na Ukrainie na zaspokojenie zapotrzebowania (odbiorców w Europie) w okresie jesienno-zimowym - oświadczył Putin.

Rosyjskie ministerstwo energetyki podało, że według stanu z 9 kwietnia dług ukraińskiego Naftohazu wobec Gazpromu wynosił 2,238 mld dolarów. Putin podkreślił, że w celu zagwarantowania niezakłóconego tranzytu gazu do krajów europejskich już w najbliższym czasie trzeba przystąpić do tłoczenia do podziemnych magazynów na Ukrainie 11,5 mld metrów sześciennych surowca, co będzie kosztowało Kijów około 5 mld USD.

Rosyjski prezydent opowiedział się za przeprowadzeniem natychmiastowych konsultacji mających na celu ustabilizowanie gospodarki Ukrainy. Zaproponował, aby odbyły się one na szczeblu ministrów gospodarki, finansów i energetyki w formacie Europa-Rosja-Ukraina, a także, by ich celem było również "zapewnienie dostaw i tranzytu" gazu.

d27jf3v

Podziel się opinią

Share
d27jf3v
d27jf3v
Więcej tematów