Komisja Europejska pozwała koncern AstraZeneca
Komisja Europejska złożyła do belgijskiego sądu pozew przeciwko koncernowi AstraZeneca. Powodem jest brak przedstawienia przez firmę wiarygodnej strategii, która pozwoliłaby na realizację harmonogramu dostaw. Protest poparło 27 państw członkowskich Unii Europejskiej.
O wszczęciu postępowania Komisji Europejskiej wobec koncernu AstraZeneca poinformował rzecznik KE Stefan De Keersmaecker. Powodem tej decyzji jest złamanie przez brytyjsko-szwedzki koncern postanowień kontraktu, na mocy którego zobowiązał się do realizacji określonego harmonogramu dostaw szczepionek do krajów Unii Europejskiej.
- Chcemy zagwarantować szybkie dostawy wystarczającej liczby dawek szczepionki, które należą się europejskim obywatelom na bazie kontraktu - mówił De Keersmaecker i dodał, że działania KE mają poprawcie 27 państwa członkowskich UE.
Problemy z dostawami szczepionek AstraZeneca
Na poparcie swojego pozwu Komisja Europejska przedstawiła dane, które obrazują skalę niedociągnięć ze strony koncernu. Wynika z nich, że w pierwszym kwartale 2021 roku do krajów członkowskich dotarło tylko 30 mln dawek preparatu, czyli cztery razy mniej niż zakładała zawarta umowa.
W świetle tych wyliczeń KE zdecydowała zrezygnować z opcji zakupu dodatkowej puli 100 mln dawek substancji AstraZeneki. Opcja ta była przewidziana w kontrakcie na mocy którego do UE trafić miało 300 mln dawek szczepionki. Rzecznik KE poinformował, że termin skorzystania z takiej możliwości już upłynął.
Zobacz też: Szczepionka Johnson & Johnson znowu dostępna. Najnowsza decyzja agencji rządowej w USA