Trwa ładowanie...

Komisja Europejska pozwała koncern AstraZeneca

Komisja Europejska złożyła do belgijskiego sądu pozew przeciwko koncernowi AstraZeneca. Powodem jest brak przedstawienia przez firmę wiarygodnej strategii, która pozwoliłaby na realizację harmonogramu dostaw. Protest poparło 27 państw członkowskich Unii Europejskiej.

Komisja Europejska pozwała koncern AstraZenecaKomisja Europejska pozwała koncern AstraZenecaŹródło: GETTY, fot: Marcos del Mazo
d3w80wc
d3w80wc

O wszczęciu postępowania Komisji Europejskiej wobec koncernu AstraZeneca poinformował rzecznik KE Stefan De Keersmaecker. Powodem tej decyzji jest złamanie przez brytyjsko-szwedzki koncern postanowień kontraktu, na mocy którego zobowiązał się do realizacji określonego harmonogramu dostaw szczepionek do krajów Unii Europejskiej.

- Chcemy zagwarantować szybkie dostawy wystarczającej liczby dawek szczepionki, które należą się europejskim obywatelom na bazie kontraktu - mówił De Keersmaecker i dodał, że działania KE mają poprawcie 27 państwa członkowskich UE.

Problemy z dostawami szczepionek AstraZeneca

Na poparcie swojego pozwu Komisja Europejska przedstawiła dane, które obrazują skalę niedociągnięć ze strony koncernu. Wynika z nich, że w pierwszym kwartale 2021 roku do krajów członkowskich dotarło tylko 30 mln dawek preparatu, czyli cztery razy mniej niż zakładała zawarta umowa.

W świetle tych wyliczeń KE zdecydowała zrezygnować z opcji zakupu dodatkowej puli 100 mln dawek substancji AstraZeneki. Opcja ta była przewidziana w kontrakcie na mocy którego do UE trafić miało 300 mln dawek szczepionki. Rzecznik KE poinformował, że termin skorzystania z takiej możliwości już upłynął.

d3w80wc

Zobacz też: Szczepionka Johnson & Johnson znowu dostępna. Najnowsza decyzja agencji rządowej w USA

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3w80wc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3w80wc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj