Trwa ładowanie...

Komisja Europejska: decyzję ws. pięciu pytań Sądu Najwyższego podejmie Trybunał Sprawiedliwości UE

Sąd Najwyższy przedstawił w czwartek pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE oraz zawiesił stosowanie artykułów, których te pytania dotyczą. Zdaniem Komisji Europejskiej decyzja w tej sprawie należy obecnie do TSUE.

Komisja Europejska: decyzję ws. pięciu pytań Sądu Najwyższego podejmie Trybunał Sprawiedliwości UEŹródło: PAP, fot: Wiktor Dąbkowski
d4jpms6
d4jpms6

- Śledzimy rozwój wypadków w Polsce. Dotarły do nas informacje o pytaniach prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE. KE przedstawiła swoje stanowisko w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym, wobec której trwa procedura nienaruszenia unijnego prawa. Sprawa pytań prejudycjalnych jest teraz w rękach Trybunału Sprawiedliwości UE, którego niezależność szanujemy - powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Natasha Bertaud, pytana o czwartkową decyzję Sądu Najwyższego.

O przesłaniu do unijnego Trybunału Sprawiedliwości pytań ws. ustawy o SN poinformował w czwartek rzecznik tej instytucji Michał Laskowski. Siedmiu sędziów Sądu Najwyższego chce od sędziów Trybunału Sprawiedliwości odpowiedzi na następujące pytania:

  • Jak pogodzić zasadę nieusuwalności sędziów z propozycjami polskiego ustawodawcy, w zakresie regulacji wieku maksymalnego sędziego SN
    • Jak pogodzić zasadę nieusuwalności sędziów z propozycjami polskiego ustawodawcy, w zakresie warunkowej zgody na orzekanie (wydawanej przez prezydenta premiera)
    • Jaka jest wykładania TS co do zakazu dyskryminacji ze względu na wiek w odniesieniu do ustawy o Sądzie Najwyższym
    • Jak Sąd Najwyższy powinien zapewnić zakaz dyskryminowania sędziów ze względu na wiek
    • Jakie środki zabezpieczające (wymagane prawem unijnym, a nieprzewidziane w prawie krajowym) powinien stosować Sąd Najwyższy.

- Sąd Najwyższy ma obowiązek zadania takich pytań - tłumaczył Laskowski. Wyjaśnił, że SN, tak jak Trybunał Konstytucyjny, jest sądem najwyższej instancji i w momencie podejrzenia niezgodności prawa krajowego z europejskim, ma obowiązek zwrócić się o wykładnię przepisów europejskich w takim zakresie.

Sąd Najwyższy, na mocy przepisów kodeksu cywilnego, zdecydował także o zawieszeniu stosowanie zmienionych artykułów ustawy o SN, których dotyczą pytania do unijnego TS.

Zdaniem Kancelarii Prezydenta, zawieszenie przez SN stosowania niektórych przepisów, nastąpiło bez prawidłowej podstawy prawnej i nie wywiera skutków ani wobec prezydenta, ani jakiegokolwiek innego organu.

Źrodło: interia.pl

d4jpms6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jpms6
Więcej tematów