Trwa ładowanie...

Komentarz szwajcarskiego dziennika "Neue Zuericher Zeitung": liberalna polityka migracyjna Angeli Merkel zakończyła się fiaskiem

• Ostry komentarz szwajcarskiej gazety

• "Liberalna polityka migracyjna Merkel zakończyła się fiaskiem"

• "NZZ": w CDU wrze

Share
Komentarz szwajcarskiego dziennika "Neue Zuericher Zeitung": liberalna polityka migracyjna Angeli Merkel zakończyła się fiaskiem
Źródło: PAP/EPA, fot: BERND VON JUTRCZENKA
d1dfdxx

Wiodący dziennik szwajcarski "Neue Zuericher Zeitung" (NZZ) ocenił w opublikowanym w niedzielę komentarzu, że liberalna polityka migracyjna kanclerz Angeli Merkel zakończyła się fiaskiem. Autor komentarza wzywa Berlin do powrotu do "Realpolitik".

Komentator przypomina, że Niemcy przyjęły w zeszłym roku ponad milion uchodźców. Jeszcze na jesieni Merkel zapewniała, że Niemcy "dadzą radę".

"Obecnie z każdym dniem staje się coraz bardziej widoczne, że problem imigrantów jest dla Niemców zbyt dużym ciężarem" - pisze autor komentarza. Jak dodaje, zdolność Merkel do politycznego działania "jest narażona na szwank".

d1dfdxx

"W jej własnej partii CDU wrze. Jej partnerzy koalicyjni SPD i CSU dystansują się od niej, domagają się przywrócenia kontroli granicznych, wyznaczenia kwot uchodźców, stawiają ultimatum" - czytamy w komentarzu.

"NZZ" zwraca uwagę, że niemieckie władze "nie panują nad sytuacją". "Nikt nie wie, ilu terrorystów znajduje się wśród uchodźców" - krytykuje komentator.

Szwajcarski dziennik przyznaje, że w obecnej sytuacji "nie ma łatwych i humanitarnych rozwiązań". "Pierwszym krokiem byłoby jednak "odejście od przekornego optymizmu i powrót do polityki realnej" - sugeruje "NZZ". "Pani kanclerz powinna dziś właściwie powiedzieć: 'Tego zadania nie da się wykonać" - dodaje gazeta.

Omówienie komentarza z "NZZ" zamieściła w swoim serwisie agencja dpa.

d1dfdxx

Podziel się opinią

Share
d1dfdxx
d1dfdxx
Więcej tematów