Trwa ładowanie...
d1phjw6
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Kolumb był okrutnym i chciwym tyranem

Krzysztof Kolumb, odkrywca Ameryki,
nie miał pojęcia o rządzeniu i stosował okrutne metody wobec
tubylców i osadników - wynika z dokumentu odkrytego i zbadanego
ostatnio w Hiszpanii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kolumb był okrutnym i chciwym tyranem
(AFP)
d1phjw6

Consuelo Varela, uczona z Najwyższej Rady Badań Historycznych (CSIC), która przestudiowała ten 46-stronicowy nieznany dotąd dokument, powiedziała, że jest to "najważniejszy tekst na temat hiszpańskich kolonii, jaki odkryto w ciągu ostatnich stu lat".

Dokument, który odkryła archiwistka Isabel Aguirre, zawiera zeznania 23 świadków uwzględnione w czasie przewodu sądowego z roku 1500, który sprawił, że bracia Krzysztofa Kolumba, Jakub i Bartłomiej, zostali uwięzieni i odesłani z Ameryki do Hiszpanii.

Dokument ten ukazuje Kolumba jako człowieka stosującego okrutne kary, skazującego ludzi w zbiorowych procesach i odmawiającego wydawania żywności swym ludziom - mówi Varela, autorka książki zatytułowanej "Upadek Krzysztofa Kolumba, śledztwo Bobadilli".

d1phjw6

Zdaniem autorki omawiany tekst sprawia, iż w pięć wieków po śmierci odkrywcy i kolonizatora "upada jego mit". Dotąd wiedzieliśmy, że został pozbawiony swych godności i władzy, ale nie znaliśmy rzeczywistych tego motywów - dodaje pani Varela. Kolumb stracił stanowisko wicekróla i gubernatora Indii.

Zbadany dokument ukazuje codzienne życie w koloniach hiszpańskich w Ameryce, gdzie Hiszpanie "cierpieli prawdziwy głód, czekając na próżno na przybycie statków z żywnością".

Autorem dokumentu jest zwierzchnik zakonu Calatrava, Francisco de Bobadilla, który przeprowadził śledztwo w sprawie Kolumba na polecenie hiszpańskiej pary monarchów katolickich.

Dzięki temu tekstowi dowiedzieliśmy się, że pod rządami Kolumba handlowano białymi niewolnikami, sprzedawanymi na licytacjach, i zrozumieliśmy przyczyny prób buntu na wyspie (Dominikanie)- powiedziała wybitna hiszpańska historyczka prowadząca badania nad życiem Kolumba.

d1phjw6

Omawiany dokument odnaleziono podczas archiwizacji materiałów, które przez długi czas uznawano za zaginione.

Niektóre ze spisanych świadectw dotyczących odkrywcy Ameryki złożyli wrogowie Kolumba, ale są tam również zeznania jego ludzi, którzy czuli się zmuszeni zeznawać przeciwko niemu i opowiedzieć o popełnianych przez niego okrucieństwach.

Dotychczas nikt nie studiował żadnych tekstów, które stawiałyby admirała w tak negatywnym świetle. Został on odwołany i pozbawiony swych godności - ostatnią podróż do Nowego Świata odbył w 1502 r.

d1phjw6

Podziel się opinią

Share

d1phjw6

d1phjw6
Więcej tematów