Kolejny wniosek o uchylenie immunitetu człowiekowi Ziobry. "Kwestia godzin"
Jak dowiaduje się Wirtualna Polska, już w środę gotowy będzie wniosek prokuratora generalnego o uchylenie immunitetu Marcinowi Romanowskiemu w związku z aferą Funduszu Sprawiedliwości. Dokument wpłynie do marszałka Sejmu w ciągu kilkudziesięciu godzin.
Marcin Romanowski - według informacji WP - będzie kolejnym politykiem partii Zbigniewa Ziobry - którego uchylenia immunitetu domaga się prokurator generalny Adam Bodnar w związku z aferą Funduszu Sprawiedliwości.
Marcin Romanowski jako wiceminister sprawiedliwości nadzorował Fundusz Sprawiedliwości. Według źródeł WP we wniosku o wyrażenie przez Sejm zgody na pociągnięcie posła do odpowiedzialności karnej może pojawić się m.in. wątek dotyczący ustawiania konkursów.
Przypomnijmy, Marcin Romanowski to jeden z głównych nagranych przez Tomasza Mraza, byłego dyrektora Funduszu, który współpracuje z prokuraturą w tej sprawie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co dalej po konferencji w Szwajcarii. "Konsekwentne przyduszanie Rosji"
Afera wokół Funduszu Sprawiedliwości
Śledztwo dotyczące wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości prowadzi Prokuratura Krajowa, która do tej pory postawiła zarzuty siedmiu osobom, z których trzy trafiły do aresztu.
Podejrzani to m.in. byli i obecni urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości, zajmujący się funduszem, którego głównym celem, w założeniu, jest pomoc ofiarom przestępstw. W związku ze śledztwem w kilkudziesięciu miejscach w kraju ABW wraz z prokuratorami przeprowadziła w marcu br. przeszukania, m.in. w domu b. szefa MS Zbigniewa Ziobry.
W ostatnim czasie prokuratura przekazała do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu byłemu wiceszefowi MS, obecnie posłowi PiS Michałowi Wosiowi m.in. w związku z decyzją wydania 25 mln zł na zakup Pegasusa. - Ten wniosek jest kuriozalny, bo zarzuca mi się, że wspomagałem państwo polskie w walce z przestępczością - komentował Woś.
Prokuratura Krajowa planuje kolejne wnioski o uchylenie immunitetu politykom. Według doniesień medialnych mogą one dotyczyć posłów PiS, w tym m.in. Dariusza Mateckiego.
Pociągnięcie posła do odpowiedzialności karnej - zgodnie z konstytucją - możliwe jest po uprzednim uzyskaniu zgody Sejmu.
Czytaj więcej:
Źródło: WP/PAP