WP

Kolejny sondaż potwierdza poparcie dla PiS. Duża przewaga nad opozycją

Sympatie polityczne Polaków pozostają bez zmian. Tak wynika z najnowszego sondażu Kantar Public. Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę, na PiS zagłosowałoby 36 proc. wyborców, a na PO 18 proc.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Partia Jarosław Kaczyńskiego cieszy się największym poparciem
Partia Jarosław Kaczyńskiego cieszy się największym poparciem (Agencja Gazeta)
WP

Do Sejmu dostałyby się jeszcze trzy partie. Na Kukiz'15 i Nowoczesną chce zagłosować po 8 proc. badanych, a na SLD 6 proc.

Poniżej progu wyborczego znalazło się PSL, na które swój głos oddałoby 4 proc. ankietowanych. Partia Razem cieszy się poparciem 2 proc., a Partia Wolność 1 proc. badanych.

17 proc. ankietowanych przyznało, że nie jest zdecydowane, na kogo chce zagłosować.

WP

Tendencje oddaje też sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Według tego badania do Sejmu weszłyby te same partie, a przewaga PiS-u nad PO wynosi ponad 10 pkt proc.

PiS i PO tracą poparcie

W porównaniu z lipcowym sondażem Kantar Public spadło poparcie dla dwóch największych partii politycznych. Miesiąc temu na PiS chciało głosować 38 proc. badanych, czyli 2 pkt. proc. więcej (teraz 36 proc.). Poparcie dla PO spadło o 1 pkt. proc.

Spada też poparcie dla Kukiz'15 i Partii Wolność. W tym miesiącu chciałoby zagłosować na obie te partie o 1 pkt. proc. mniej badanych. Poparcie dla Nowoczesnej nie uległo zmianie. Wzrosły natomiast notowania SLD (o 2 punkty proc.), PSL i Partii Razem (oba ugrupowania zyskały 1 punkt proc.).

WP

Frekwencja na poziomie 65 proc.

Z badania przeprowadzonego na początku sierpnia przez Kantar Public wynika, że skłonnych do udziału w wyborach do Sejmu jest 65 proc. Polaków (z czego 32 proc. wyraża zdecydowaną gotowość udziału w głosowaniu, a 33 proc. raczej wzięłoby w nim udział). 11 proc. respondentów mówiło, że raczej nie poszłyby do wyborów, a 17 proc., że na pewno nie wzięłoby w nich udziału. 7 proc. Polaków deklarowało zaś, że jeszcze nie wie, czy zagłosowałoby w wyborach.

Badanie Kantar Public przeprowadzono w dniach 4-9 sierpnia na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1024 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat, techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP