Trwa ładowanie...

Kolejny rosyjski szpieg zatrzymany w Polsce

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku poinformowała o zatrzymaniu kolejnego rosyjskiego szpiega w naszym kraju. To cudzoziemiec, który przebywał w Polsce od stycznia. Mężczyzna przyznał się do szpiegostwa.

Kolejny rosyjski szpieg zatrzymany w PolsceKolejny rosyjski szpieg zatrzymany w PolsceŹródło: EAST_NEWS, fot: Karol Makurat/REPORTER
d3oaoxc
d3oaoxc

Mężczyznę, jak poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prok. Grażyna Wawryniuk, zatrzymano w ubiegły wtorek.

- Z poczynionych w sprawie ustaleń wynika, że podejrzany działał na rzecz rosyjskiego wywiadu poprzez pozyskiwanie i gromadzenie informacji, między innymi o infrastrukturze krytycznej na obszarze województw: pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz o działaniach służb i organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Pozyskiwane informacje mężczyzna przekazywał rosyjskiej służbie wywiadowczej - poinformowała prok. Wawryniuk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Udana akcja polskich służb. "Takich grup może być więcej"

Dodała, że w trakcie przesłuchania przez prokuratora Wydziału do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Gdańsku podejrzany przyznał się do prowadzenia działalności szpiegowskiej, opisał szczegóły, jak również okoliczności zwerbowania przez rosyjski wywiad.

d3oaoxc

Pracował dla Rosji od stycznia

- Jak wynika z ustaleń postępowania, podejrzanego nakłoniono do podjęcia działalności szpiegowskiej w Polsce. Mężczyzna wykonywał zadania zlecone przez rosyjską służbę co najmniej od stycznia 2023 r. - wyjaśniła.

- Postępowanie Wydziału do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Gdańsku jest jednym z kilku postępowań dotyczących działalności na rzecz służb wywiadowczych Rosji i Białorusi, jakie prokuratorzy pionu do spraw wojskowych prowadzą obecnie. Kilka postępowań zostało już zakończonych aktami oskarżenia - przekazała prok. Wawryniuk.

Na wniosek prokuratora w czwartek Sąd Rejonowy Gdańsk - Południe zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. Za zarzucane przestępstwo mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia.

d3oaoxc

Żaryn: był zainteresowany infrastrukturą krytyczną i instalacjami służb

- Mężczyzna został zatrzymany po tym, jak Służba Kontrwywiadu Wojskowego zidentyfikowała go jako osobę współpracującą z Rosjanami. Ten mężczyzna od kilku miesięcy prowadził działalność o charakterze rozpoznawczym, zbierał informacje głównie z terenów północnych województw Polski i przekazywał je rosyjskiemu wywiadowi - powiedział w rozmowie z TVN 24 Stanisław Żaryn, zastępca ministra-koordynatora służb specjalnych. Żaryn nie chciał ujawnić narodowości zatrzymanego mężczyzny, zasłaniając się dobrem prowadzonego śledztwa.

Zastępca ministra-koordynatora służb specjalnych stwierdził, że nie ma obecnie żadnych dowodów na to, że zatrzymany 21 marca szpieg miał jakikolwiek związek z rozbitą w Polsce w połowie marca siatką szpiegowską.

- Zatrzymany cudzoziemiec interesował się głównie obiektami infrastruktury krytycznej, a także był zainteresowany działaniami i instalacjami służb odpowiadających za bezpieczeństwo państwa, a także służb lokalnych, które za bezpieczeństwo odpowiadają - wyjawił Żaryn.

d3oaoxc

Zastępca ministra-koordynatora służb specjalnych zwrócił uwagę, że jest to kolejna osoba zidentyfikowana w ostatnim miesiącu przez SKW jako współpracownik obcych służb. 1 marca na podstawie informacji kontrwywiadu wojskowego zatrzymano innego cudzoziemca, pracującego na rzecz białoruskich służb specjalnych.

W połowie marca ujęto grupę szpiegów

W połowie marca RMF FM poinformowało, że polskie służby rozbiły grupę szpiegowską pracującą dla Rosji. Informacje te potwierdził minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. - W ostatnich dniach Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dziewięć osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Podejrzani prowadzili działania wywiadowcze przeciwko Polsce oraz przygotowywali akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu - ujawnił.

Zatrzymani to cudzoziemcy zza wschodniej granicy. Według informacji szefa MSWiA, materiał dowodowy wskazuje, że grupa podejrzanych prowadziła monitoring tras kolejowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3oaoxc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3oaoxc
Więcej tematów