ŚwiatKolejny prezydent odmawia przyjazdu do Warszawy

Kolejny prezydent odmawia przyjazdu do Warszawy

Prezydent Rumunii Traian Basescu nie weźmie udziału w szczycie przywódców Europy Środkowo-Wschodniej, który odbędzie się w piątek w Warszawie, z powodu zaproszenia przedstawiciela nieuznawanego przez Bukareszt Kosowa - poinformował jego rzecznik.

Kolejny prezydent odmawia przyjazdu do Warszawy
Źródło zdjęć: © AP

25.05.2011 | aktual.: 25.05.2011 18:18

- 27 i 28 maja w Warszawie odbędzie się XVII szczyt szefów państw Europy Środkowej i Wschodniej. Ponieważ organizatorzy tego spotkania zdecydowali się zaprosić na nie podmiot, który nie jest przez nasz kraj uznawany za państwo, prezydent Rumunii Traian Basescu nie weźmie udziału w tym wydarzeniu - powiedział rzecznik rumuńskiego prezydenta Valeriu Turcan.

Rumunia, kraj sąsiadujący z Serbią, również jak ona prawosławny, odmówiła uznania niepodległości Kosowa. Nazajutrz po ogłoszeniu 17 lutego 2008 roku niepodległości przez tę dawną prowincję serbską, Basescu uznał to za "akt nielegalny".

Według serbskich mediów, które powoływały się na źródła w kancelarii szefa państwa, także prezydent Serbii Boris Tadić odmówił przyjęcia zaproszenia do Warszawy z powodu przyjazdu na szczyt prezydent Kosowa Atifete Jahjagi.

Sikorski: nie było powodu nie zapraszać Jahjagi

W poniedziałek szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski powiedział, że "Kosowo jest uznawane przez Polskę, więc nie było powodu nie zapraszać Kosowa". - Kosowo jest uznawane bodajże przez 75 państw w tej chwili, w tym przez większość państw Unii Europejskiej.

Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski wyjaśnił, że Polska uznaje niepodległość Kosowa, nie ma więc powodów, dla których prezydent Jahjaga miałaby nie otrzymać zaproszenia na szczyt w Warszawie.

- Kosowo jest uznawane bodajże przez 75 państw w tej chwili, w tym przez większość państw Unii Europejskiej. Kosowo jest uznawane przez Polskę, więc nie było powodu nie zapraszać Kosowa - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Z państw Unii Europejskiej nie uznały Kosowa: Cypr, Grecja, Hiszpania, Rumunia i Słowacja. Większość z nich ma problemy z własnymi mniejszościami narodowymi.

Uczestnicy szczytu środkowoeuropejskiego w Warszawie rozmawiać będą o możliwości wykorzystania m.in. w krajach Afryki Płn. doświadczeń państw naszego regionu w ich drodze do demokracji. Z uczestnikami szczytu spotka się też w piątek wieczorem prezydent USA Barack Obama.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (326)