Trwa ładowanie...
d4gesbl

Kolejny pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej został poświęcony. Kaczyński: Smoleńsk to element budowy wspólnoty Polaków

- Smoleńsk musi być pamięcią wspólną, niezależnie od tego, co tam się naprawdę stało - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w Łodzi podczas uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika ofiar katastrofy w Smoleńsku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jarosław Kaczyński podczas poświęcenia pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej w Łodzi
Jarosław Kaczyński podczas poświęcenia pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej w Łodzi (PAP, Fot: Grzegorz Michałowski)
d4gesbl

- Smoleńsk musi być pamięcią wspólną naszego narodu, być elementem budowy naszej wspólnoty, budowy wspólnoty Polaków - mówił prezes. Monument z nazwiskami wszystkich ofiar tragedii z 10 kwietnia 2010 roku został usytuowany na tyłach łódzkiej bazyliki archikatedralnej, w bezpośrednim sąsiedztwie tablicy upamiętniającej ofiary Katynia.

Inicjatorem upamiętnienia w Łodzi ofiar katastrofy jest były metropolita łódzki, a obecnie metropolita krakowski - abp Marek Jędraszewski. Podczas piątkowej uroczystości, prezes PiS podziękował arcybiskupowi za podjęcie tej inicjatywy.

Wcześniej w bazylice archikatedralnej odprawiono mszę w intencji Marii i Lecha Kaczyńskich oraz pozostałych ofiar katastrofy smoleńskiej.

d4gesbl

Będą dwa takie pomniki w stolicy

Na przyszły rok w Warszawie planowane jest odsłonięcie dwóch pomników, które upamiętnią katastrofę smoleńską. Obecnie trwa konkurs na ich projekty.

Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego ma stanąć na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, tj. na placu, który jest parkingiem pomiędzy Dowództwem Garnizonu Warszawskiego a Hotelem Europejskim.

Drugi pomnik - Ofiar Tragedii Smoleńskiej - zostanie zlokalizowany zlokalizowany na zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej, czyli na skwerze ks. Twardowskiego.

d4gesbl

Prezydent Warszawy nie chce się zgodzić na lokalizację

Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz sprzeciwiała się budowie pomnika ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej przy Krakowskim Przedmieściu. Ratusz proponował, żeby taki pomnik staną na rogu ulicy Trębackiej i Focha, niedaleko Pałacu Prezydenckiego.

d4gesbl

Podziel się opinią

Share

d4gesbl

d4gesbl
Więcej tematów