Trwa ładowanie...

Kolejny kraj wydali Ukraińców? "Będą monitorować zachowanie Polski"

- Władze litewskie są gotowe pomóc Ukrainie w powrocie mężczyzn w wieku poborowym do ojczyzny - powiedział szef litewskiego ministerstwa obrony Laurynas Kascziunas. Dodał, że Litwa "nie rozważa obecnie konkretnych działań" i "będzie monitorować zachowanie Polski w tej kwestii".

Punkt paszportowy dla Ukraińców w Warszawie. 23.04.2024 r. Punkt paszportowy dla Ukraińców w Warszawie. 23.04.2024 r. Źródło: WP, fot: Mateusz Czmiel
d3oqmcf
d3oqmcf

Rząd ukraiński zatwierdził w środę przepisy, zgodnie z którymi mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport obywatela Ukrainy wyłącznie na terenie swojego kraju.

Tego samego dnia wieczorem szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że "nie dziwi się ukraińskim władzom, które robią wszystko, aby dostarczać żołnierzy na front". Wicepremier uważa, że "to jest obowiązek każdego obywatela w danym państwie (...), obywatele Ukrainy mają obowiązki wobec państwa" - skomentował szef MON.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Trzeba "wyszarpać" broń jądrową dla Polski? "Na tym polega polityka"

- My już dawno sugerowaliśmy, że jesteśmy też w stanie pomóc stronie ukraińskiej w tym, żeby ci, którzy są objęci obowiązkiem służby wojskowej, udali się na Ukrainę - dodał.

d3oqmcf

"Nikt ich nie wywiezie na Ukrainę"

Gotowość do wydania Ukraińców w wieku poborowym zgłosiły także władze litewskie.

- Oczywiście będziemy potrzebowali w tej sprawie stanowiska Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, ale myślę, że jest to właściwy kierunek - powiedział Kascziunas dziennikarzom.

Litewski minister przypomniał, że "Ukraina pilnie potrzebuje rezerwy mobilizacyjnej, tych obywateli, którzy są w wieku poborowym i wyjechali".

Nikt oczywiście ich nie zbierze i nie wywiezie na Ukrainę. Tak się nie stanie, ale można ograniczyć te osoby w zakresie świadczeń socjalnych, zezwoleń na pracę, dokumentów; to są opcje, jak słyszę od strony polskiej - powiedział szef litewskiego ministerstwa obrony Laurynas Kascziunas . Dodał, że jest za wcześnie, aby mówić o tym, "w jakie środki to się przekształci".

Władze ukraińskie podają, że od 24 lutego 2022 roku Ukrainę w wieku mobilizacyjnym opuściło za granicę około 650 tys. mężczyzn. Unia Europejska podaje, że w krajach UE przebywa ponad 800 tys. mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat.

d3oqmcf

źródło: PAP / The Moscow Times

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3oqmcf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3oqmcf
Więcej tematów