RELACJA ZAKOŃCZONA

Tusk pisze do liderów UE ws. kryzysu na granicy. "W każdej chwili sytuacja może wymknąć się spod kontroli". [NA ŻYWO]

Rzecznik Kremla reaguje na słowa Morawieckiego. "Nie do przyjęcia" [NA ŻYWO]
Rzecznik Kremla reaguje na słowa Morawieckiego. "Nie do przyjęcia" [NA ŻYWO]
Źródło zdjęć: © PAP | Leonid Shcheglov
Radosław OpasMaciej Zubel

10.11.2021 | aktual.: 11.11.2021 00:01

Kryzys migracyjny trwa. Lider PO i przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej napisał list otwarty do przywódców Unii Europejskiej. Zaapelował w nim o "pełną solidarność" z Polską i Litwą wobec kryzysu na granicy z Białorusią. "W każdej chwili sytuacja może wymknąć się spod kontroli. Chodzi o fundamentalne bezpieczeństwo całej naszej wspólnoty. Potrzebne są trudne decyzje wobec Mińska" - napisał Tusk.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie relacji Wirtualnej Polski. Skrót środowych wydarzeń dostępny jest tutaj.

Wieczorem premier Mateusz Morawiecki złożył w mediach społecznościowych podziękowania dla polskich służb mundurowych.

"Dziś w Brukseli cały dzień rozmów o kryzysie na granicy z Białorusią. Szymon Hołownia wzywał polityków unijnych do podjęcia bardzo konkretnych i stanowczych działań służących ograniczeniu napływu uchodźców nad polską granicę" - przekazał Michał Kobosko, były dziennikarz i przewodniczący partii Polska 2050.

"Kolejna noc na granicy" - piszą w mediach społecznościowych służby WOT, dołączając do wpisu zdjęcie z terenów przygranicznych.

Jak donosi portal OKO.press, na terenie przygranicznym zmarł w środę 14-letni Kurd. "Zmarł z powodu wyziębienia" - miał przekazać dziennikarzom jeden z migrantów. Białoruskie służby zabrały ciało chłopca.

- Jestem przekonany, że jeszcze w tym roku rozpoczniemy budowę stałej zapory na granicy. Powstanie ona do końca pierwszej połowy 2022 roku - zapewnił wiceminister Maciej Wąsik w Telewizji Trwam.

W sieci pojawiły się zdjęcia satelitarne z okolic Kuźnicy. "Setki migrantów koczuje po białoruskiej stronie przejścia granicznego" - komentuje Christiaan Triebert z "The New York Times".

"Dzień czy w nocy... nie ma znaczenia. Jesteśmy razem w jednej linii" - przekazała we wpisie w mediach społecznościowych Komenda Miejska Policji w Białymstoku.

- Sytuacja na granicy jest dynamiczna. W okolicy przejścia granicznego w Kuźnicy po stronie białoruskiej migranci rozbili obozowiska. Jednak w innych miejscach dochodzi wciąż do prób nielegalnego przekroczenia granicy - przekazał wiceszef MSWiA Maciej Wąsik na antenie TV Trwam.

Pilne

"Podczas jutrzejszego posiedzenia Rada Bezpieczeństwa ONZ zajmie się kryzysową sytuacją na wschodniej granicy UE z Białorusią" - przekazał na Twitterze stały przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski. 


"Cieszę się, że nasze zabiegi dyplomatyczne przyniosły oczekiwany skutek” - dodał.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn napisał na Twitterze, że biaoruskie służby zachęcają migrantów do podejmowania masowych prób wdarcia się na terytorium Polski tłumacząc im, że taki sposób jest skuteczniejszy. "To kłamstwo. Polska granica jest dobrze chroniona. Wszystkie grupy są wyłapywane" - oświadczył Żaryn. 

W kolejnym wpisie dodał, że Polska nie dopuści do tego, by szlak migracyjny biegł przez jej terytorium z Białorusi. "Jednoznaczne podejście Polski zaczyna popierać cała Europa" - zaznaczył.

Do sytuacji na granicy z Białorusią nawiązał w środę Jarosław Kaczyński. Prezes PiS przemawiał z okazji przypadającej w czwartek 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.


- Kiedy przemawiałem tutaj przed laty, bo te uroczystości trwają już od lat, mówiłem głównie o historii. (...) Dziś stoimy jednak przed wielkimi wyzwaniami. Chodzi o to, co dzieje się na naszej granicy wschodniej. Ale także przed tymi, których nie jest łatwo ujrzeć, ale które przychodzą do nas z zachodu. Jaki jest wspólny mianownik, dla tego, co się dzieje? Intencje są różne. Otóż jest tak, że bardzo wielu po obu stronach Europy nie chce zaakceptować naszej podmiotowości, perspektywy rozwoju i wzrostu naszej siły - mówił Kaczyński na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.


"Francja wyraża solidarność z Polską, a także Litwą i Łotwą w obliczu niedopuszczalnej instrumentalizacji przepływów migracyjnych przez białoruski reżim. Chcemy skoordynowanego i wspólnego sposobu ochrony zewnętrznych granic UE" - oświadczyło w środę francuskie MSZ.

Francuski resort dyplomacji podkreślił, że od września Francja pomaga Litwie w radzeniu sobie z kryzysem migracyjnym. W komunikacie dodano również, że Polska jak na razie "nie korzysta z tych środków europejskich, które pozostają dostępne".

Agencja AFP podała w środę, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej będzie przedmiotem rozmów podczas pilnego spotkania Rady Bezpieczeństwa ONZ w czwartek. Według agencji temat ten ma zostać poruszony podczas popołudniowej sesji na wniosek państw UE.

- Pilne spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ pokazuje, jak poważnie konflikt na naszej granicy powinien być traktowany - ocenił w środę w TVP Info rzecznik resortu dyplomacji Łukasz Jasina. Poinformował również, że będzie próbował w czwartek w moskiewskim radiu zwrócić się w tej sprawie także do Rosjan.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że z inicjatywy Turcji, minister Zbigniew Rau odbył rozmowę telefoniczną ze swoim tureckim odpowiednikiem Mevlütem Çavuşoğlu.


"Polska i Turcja będą współdziałać, aby przeciwstawić się wykorzystywaniu przez reżim białoruski nielegalnej migracji do ataku hybrydowego na NATO" – zapewniło MSZ na Twitterze.


Jak podała wcześniej "Rzeczpospolita" rozmowa to efekt słów Mateusza Morawieckiego podczas wtorkowej debaty w Sejmie. Premier stwierdził wówczas, że nie podoba mu się "pełna synchronizacja" działań Turcji z Mińskiem i Moskwą. Zwrócił uwagę, że Turcja pomaga Białorusi w przerzucie migrantów z krajów Bliskiego Wschodu.

Policja poinformowała na Twitterze, że w czwartek na granicy polsko-białoruskiej pojawią się kolejni funkcjonariusze. Około 800 policjantów uda się tam zaraz po zakończeniu zabezpieczania uroczystości związanych ze Świętem Niepodległości. 

Wśród nich ma się znaleźć stu funkcjonariuszy Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA"

"Podsycając kryzys na zewnętrznych granicach UE, białoruski reżim stara się odwrócić uwagę od sytuacji wewnątrz kraju, w którym trwają, a nawet nasilają się brutalne represje i łamanie praw człowieka" - oświadczył w środę szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell.

"Zorganizowana instrumentalizacja istot ludzkich przez reżim białoruski do celów politycznych nabrała w ostatnich dniach nowych niepokojących rozmiarów. Grupy migrantów są eskortowane przez uzbrojone białoruskie siły bezpieczeństwa w kierunku granic państw członkowskich UE w celu wymuszenia nielegalnego wjazdu" - czytamy w oświadczeniu.

Borrell podkreślił, że takie działanie "świadczy o cynizmie" reżimu w Mińsku.

Obraz

- Mamy sygnały, które wskazują, że jutrzejszy dzień może być pełen aktów destabilizujących -powiedział  rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych  Stanisław Żaryn na antenie Polsat News. Jak dodał, na chwilę obecną "rejon Kuźnicy Białostockiej pozostaje największym wyzwaniem".
- Ale widzimy, że migranci są dzieleni na mniejsze grupy. Są one rozciągane. Sytuacja kryzysowa jest wzdłuż naszej granicy, także wszędzie musimy być czujni – podkreślił Żaryn. 

Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało na Twitterze kolejny film z granicy polsko-białoruskiej. Na najnowszym nagraniu widać uzbrojonych białoruskich funkcjonariuszy stojących wzdłuż płotu z zasiekami.


"Projekcja siły ze strony Białorusinów. Niektórzy z żołnierzy specjalnie dają się nagrywać z karabinami snajperskimi i granatnikami" - czytamy we wpisie.

Francja, Estonia i Irlandia zaapelowały o zwołanie w czwartek pilnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej - poinformowała w środę agencja AFP. Spotkanie miałoby się odbyć w czwartek po południu i przebiegać za zamkniętymi drzwiami.

Nie widzisz naszej relacji? Kliknij TUTAJ.