Kolejny atak bombowy w Tajlandii, zginęły cztery osoby. "To lokalny sabotaż"
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
terroryzm
12-08-2016 (04:40)

Kolejny atak bombowy w Tajlandii, zginęły cztery osoby. "To lokalny sabotaż"

• Kolejny atak bombowy w Tajlandii, zginęły cztery osoby
• Do ataku doszło kilka godzin po wybuchu dwóch bomb w nadmorskim kurorcie Hua Hin
• Agencja Reutera twierdzi, że mogło dojść do wybuchu dwóch bomb
• Główną rozpatrywaną wersją jest "sabotaż lokalny" w celu zdestabilizowania kraju
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Dwie bomby, które eksplodowały w czwartek w nadmorskim tajskim kurorcie Hua Hin, pociągnęły za sobą śmierć jednej osoby i pozostawiły 21 rannych. Wśród poszkodowanych byli cudzoziemcy jak informowała tajska policja.

Tajlandzka policja poinformowała, że po serii ataków bombowych, w których w ciągu 24 godzin zginęły cztery osoby, główną rozpatrywaną wersją jest "sabotaż lokalny" w celu zdestabilizowania kraju. "Terroryzm międzynarodowy" jest mniej prawdopodobny.

WP

Podczas konferencji prasowej w Bangkoku rzecznik policji Piyapan Pingmuang powiedział, że prowadzone jest śledztwo, ale do tej pory nie ustalono żadnego związku między wybuchami w kilku popularnych miejscach turystycznych na południu kraju. - To nie jest atak terrorystyczny. To po prostu lokalny sabotaż - oznajmił. Nie jest jasne, czy ataki były w jakiś sposób związane z islamską rebelią na południu Tajlandii. Islamscy rebelianci z tego regionu nie należą do globalnego ruchu dżihadu, lecz buntują się przeciwko dyskryminacji Malajów oraz muzułmanów w zamieszkanej głównie przez buddystów Tajlandii.

Ładunki wybuchowe w kurorcie Hua Hin zostały ukryte w donicach z roślinami przy ruchliwej ulicy w centrum miasta i zdalnie uruchomione telefonami komórkowymi.

Według sprzecznych doniesień agencyjnych pierwsza bomba albo nie zraniła nikogo, albo co najmniej trzy osoby.Drugi ładunek wybuchowy eksplodował nieco ponad 20 minut później w odległości 50 metrów od miejsca pierwszego wybuchu, niedaleko baru, powodując śmierć Tajki, która prowadziła w pobliżu stoisko z jedzeniem; ranne zostały kolejne osoby.

Do zamachu doszło w przeddzień urodzin królowej Tajlandii Sirikit, które są świętem państwowym, toteż do Hua Hin, który jest popularnym, luksusowym kurortem, uczęszczanym głównie przez zagranicznych turystów, przyjechało na weekend wielu gości - przypomina agencja Reutera.

WP

Jak komentuje BBC, ataki bombowe są dość częste w targanych konfliktem południowych prowincjach Tajlandii, ale bardzo rzadko zdarzają się zamachy w regionach turystycznych.

Do wszystkich wybuchów w czwartek i piątek doszło na południe od Bangkoku, m.in. w turystycznym mieście Hua Hin i na popularnej wyspie Phuket, co sugeruje, zdaniem obserwatorów, że były wymierzone w branżę turystyczną. Od bezkrwawego zamachu stanu w maju 2014 roku gospodarka Tajlandii uległa spowolnieniu, ale sektor turystyczny pozostał jednym z nielicznych mocnych punktów. Od początku roku Tajlandię odwiedziło ponad 14 mln gości, wobec 12,5 mln rok temu.

Między czwartkowym wieczorem a piątkiem rano w sumie w pięciu miastach Tajlandii zdetonowano zdalnie co najmniej 12 ładunków wybuchowych. Według agencji EFE, powołującej się na policję, w atakach zginęło co najmniej czterech Tajlandczyków. W eksplozjach w Hua Hin, ok. 200 kilometrów na południowy zachód od Bangkoku, rannych zostało czterech Niemców, trzech Holendrów, dwóch Włochów i obywatel Austrii.

Według komentatorów, czas zorganizowania ataków i ich lokalizacja wskazują, że stoją za nimi przeciwnicy rządzącej junty. Do zamachów doszło niecały tydzień od referendum, w którym ponad 60 proc. wyborców zagłosowało za nowym, kontrowersyjnym projektem konstytucji, mającym otworzyć drogę do wyborów. Referendum było największym testem opinii publicznej od przejęcia władzy przez armię i jest postrzegane jako impuls dla legitymacji rządu i jego planów. Frekwencja wyniosła ok. 55 proc.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP