ŚwiatKolejni Rosjanie z zakazem wjazdu do USA

Kolejni Rosjanie z zakazem wjazdu do USA

• Administracja USA rozszerzyła o kolejnych pięciu Rosjan tzw. listę Magnitsky'ego
• Jest to lista rosyjskich urzędników objętych zakazem wjazdu do USA i ukaranych zamrożeniem aktywów za łamanie praw człowieka
• Liczy już 39 osób

Kolejni Rosjanie z zakazem wjazdu do USA
Źródło zdjęć: © Wikipedia

01.02.2016 | aktual.: 02.02.2016 00:27

Chodzi o listę wynikającą z tzw. z przyjętej w grudniu 2012 roku przez Kongres USA ustawy Magnitskiego, nazwanej tak na cześć zmarłego w 2009 r. w więzieniu opozycyjnego rosyjskiego prawnika Siergieja Magnitskiego. Jego pracodawcy oraz i obrońcy praw człowieka w Rosji utrzymują, że w dniu śmierci został ciężko pobity przez strażników więziennych.

Jak poinformował Departament Stanu USA, na liście Magnitsky'ego jest obecnie 39 osób. Pięć nowych to: Aleksiej Aniczyn, Jewgienij Antonow, Boris Kibis, Paweł Łapszow i Oleg Urżumcew. Wszyscy mają zakaz wjazdu do USA, a dodatkowo ministerstwo finansów objęło ich karą zamrożenia aktywów oraz prowadzenia wszelkich transakcji finansowych z firmami czy obywatelami USA.

Wszyscy ukarani są Rosjanami. Cztery z tych pięciu osób - jak powiedział dziennikarzom wysokiej rangi dyplomata USA - "były bezpośrednio związane ze śmiercią Magnitskiego". Natomiast jeden, Jewgienij Antonow, "był odpowiedzialny za okrutne łamanie praw człowieka, a dokładnie za tortury wobec czeczeńskiego obrońcy praw człowieka".

Jak dodał wspomniany dyplomata, USA nie przewidują rozszerzenia listy Magnitsky'ego w najbliższym czasie, ale nie jest wykluczone, że nowe nazwiska pojawią się, gdy Departament Stanu USA będzie publikował za rok kolejny raport na temat realizacji ustawy Magnitsky'ego.

- Naszą nadzieją jest, że sytuacja w dziedzinie praw człowieka w Rosji na tyle się poprawi, że lista nie będzie musiała być rozszerzona, ale czy tak będzie, zobaczymy - powiedział.

Magnitski zmarł 16 listopada 2009 r. w więzieniu Matrosskaja Tiszyna w Moskwie; wcześniej przez prawie rok był przetrzymywany w więzieniu Butyrki. 19 marca 2013 roku rosyjski Komitet Śledczy poinformował o umorzeniu dochodzenia w sprawie śmierci Magnitskiego z powodu braku znamion przestępstwa.

Magnitskiego, który był zaangażowany w walkę z korupcją w Rosji, zatrzymano w roku 2008 w ramach śledztwa przeciwko Hermitage Capital Management, kiedyś największemu funduszowi inwestycyjnemu w Rosji. Zarzuty oszustw podatkowych postawiono Magnitskiemu i dyrektorowi generalnemu HCM Williamowi Browderowi. Magnitskiego aresztowano, gdy podczas przesłuchania wymienił funkcjonariuszy MSW Rosji zamieszanych w przejęcia różnych spółek. Prawnik oskarżył ich o zagarnięcie z budżetu państwa równowartości 230 mln dolarów.

Sprawa Magnitskiego wywołała tarcia na linii Moskwa - Waszyngton. W grudniu 2012 roku Kongres USA przyjął "ustawę Magnitskiego", zabraniającą przyznawania wiz wjazdowych do USA rosyjskim funkcjonariuszom państwowym współodpowiedzialnym za śmierć Magnitskiego i inne naruszenia praw człowieka. Rosja odpowiedziała zakazem adoptowania rosyjskich dzieci przez obywateli USA.

Zobacz również: Pogardliwe słowa Putina o Unii Europejskiej
Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)