Trwa ładowanie...

Kolejne podejrzenie zakażenia w Polsce. Pacjent wrócił z Egiptu

Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski potwierdził wystąpienie kolejnego przypadku podejrzenia zakażenia wirusem gorączki Zachodniego Nilu u osoby wracającej z zagranicy. Zaznaczył jednak, że jest to niezależny przypadek, niepowiązany z wcześniejszym zgłoszeniem zakażenia tym samym wirusem w Polsce.

Kolejne podejrzenie zakażenia w Polsce. Pacjent wrócił z Egiptu/ zdjęcie ilustracyjneKolejne podejrzenie zakażenia w Polsce. Pacjent wrócił z Egiptu/ zdjęcie ilustracyjneŹródło: Adobe Stock, fot: ©sudok1 - stock.adobe.com
d1f49qg
d1f49qg

Grzesiowski wyjaśnił, że nowo zdiagnozowana osoba powróciła z Egiptu i jej zakażenie jest "ewidentnie powiązane z pobytem za granicą".

- Nie ma kompletnie żadnego powiązania z pierwszą osobą, więc to jest po prostu zbieg okoliczności, że dwie osoby w tym samym mieście pojawiły się w tak krótkim czasie z podobnym podejrzeniem - podkreślił.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Suski się tłumaczy. "Jeżeli prezydenta można tak nazwać, to i posła"

"Choroba nie przenosi się między ludźmi"

Wcześniej, w środę, Grzesiowski informował o podejrzeniu zakażenia wirusem gorączki Zachodniego Nilu u osoby, która nie wyjeżdżała w tereny tropikalne. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że doszło do zakażenia w Polsce przez ugryzienie komara, który wcześniej pobrał krew od chorego ptaka.

d1f49qg

Główny Inspektor Sanitarny zaapelował, by nie łączyć tych dwóch przypadków. - Choroba nie przenosi się między ludźmi, są to dwa niezależne i niepowiązane ze sobą przypadki, to bardzo ważne, aby nie tworzyć atmosfery zagrożenia - podkreślił.

Wirus gorączki Zachodniego Nilu przenoszony jest przez komary. Większość ludzi przechodzi bezobjawowo

Wirus gorączki Zachodniego Nilu przenoszony jest głównie przez komary, rzadziej przez meszki i kleszcze. Głównym rezerwuarem wirusa są ptaki.

U większości ludzi (80 proc.) zakażenie przebiega bezobjawowo. Objawy występują u około 20 proc. zakażonych, a w rzadkich przypadkach dochodzi do neuroinfekcji centralnego układu nerwowego, co może skutkować śmiertelnością na poziomie około 10 proc.

d1f49qg

Grzesiowski zauważył, że w każdym sezonie zdarzają się przypadki zakażeń u osób powracających z tropików. - To jest zjawisko znane w Europie od kilkunastu lat, że niektórzy ludzie wracają z tropików z tym wirusem, tak jak z malarią - dodał.

Przypomnijmy, że w sierpniu obecność wirusa gorączki Zachodniego Nilu w Warszawie potwierdzono w badaniach martwych wron siwych. Badania przeprowadzono po zaobserwowaniu masowego pomoru ptaków krukowatych: wron siwych, kawek i srok.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1f49qg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1f49qg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj