Trwa ładowanie...

Kolejne lotnisko pełne Rosjan zaatakowane. Potężna eksplozja [RELACJA NA ŻYWO]

Czwartek to 288. dzień inwazji na Ukrainę. Kilka godzin po serii eksplozji, do których doszło w pobliżu lotniska w okupowanym Berdiańsku, na południu Ukrainy, odnotowano potężny wybuch na lotnisku w nieodległym Melitopolu, również kontrolowanym przez siły agresora - powiadomił lojalny wobec Kijowa mer Melitopola Iwan Fedorow. Weryfikowane są informacje na temat strat wroga. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Wybuch w Melitopolu [zdj.ilustracyjne] Wybuch w Melitopolu [zdj.ilustracyjne] Źródło: PAP, fot: STRINGER
d6u210h
d6u210h
  • W Melitopolu, kontrolowanym przez siły agresora, odnotowano potężny wybuch na lotnisku. Do eksplozji doszło kilka godzin po wybuchach w pobliżu lotniska w okupowanym Berdiańsku. Weryfikowane są informacje na temat strat wroga.
  • Potężny atak na bazę lotniczą w okupowanym Berdiańsku. Doszło do trzech potężnych eksplozji, po których nastąpiło 15 mniejszych wybuchów.
Trwa łączenie
21:46, 08.12.2022

Więźniowie z zakładów karnych w Rosji, werbowani na wojnę z Ukrainą przez prywatną firmę wojskową, znaną jako grupa Wagnera, są straszeni nagraniami egzekucji innych więźniów, rozstrzelanych lub powieszonych za dezercję z pola walki - poinformowało Radio Swoboda za rosyjskojęzyczną sekcją BBC.


Skazańców, którzy zgodzili się na służbę w szeregach wagnerowców, wyprowadza się do specjalnego pomieszczenia i pokazuje im się tam na tablecie nagrania egzekucji. "Dezerterzy mówią (na tych nagraniach), że są zdrajcami, ponieważ porzucili swoich towarzyszy broni na pierwszej linii frontu. Potem strzelają im w tył głowy" - relacjonował jeden z więźniów-żołnierzy z grupy Wagnera, cytowany przez niezależne media.

21:32, 08.12.2022

W ciągu jednego dnia Rosjanie dokonali 55 uderzeń w obwód sumski - podaje Ukraińska Prawda. Rosjanie otworzyli ogień do dwóch przygranicznych wiosek - Chocim i Szałygin Sumy. Na terenie obwodu sumskiego eksplodowało 25 min. Nie odnotowano ofiar. 

21:24, 08.12.2022

Liczba osób rannych w wyniku uderzenia rakietowego w obwodzie charkowskim wzrosła do czterech - poinformował na Telegramie Oleg Sinegubow, szef charkowskiego OVA. 


"Część rosyjskich pocisków została zestrzelona przez siły obrony powietrznej. Jedna z rakiet trafiła w prywatny dom, niestety trzy osoby zostały ranne: mężczyzna i dwie kobiety. Na miejscu pracują zespoły ratownictwa medycznego" - czytamy w komunikacie. Poźniejsze doniesienia mówią o jeszcze jednym rannym mężczyźnie. 

21:17, 08.12.2022

FSB opublikowało nagranie wymiany Amerykanki Brittney Griner na Rosjanina Wiktora Buta. 

20:54, 08.12.2022

Rosyjscy okupanci uderzyli w prywatny dom w obwodzie charkowskim. W gospodarstwie domowym wybuchł pożar. Strażacy walczą z ogniem. Na miejscu pracują wszystkie służby. Niektóre źródła mówią o dwóch ofiarach - podaje Ukrinform. 

20:48, 08.12.2022

Podczas okupacji Chersonia wywieziono z tego miasta do Rosji wszystkich pensjonariuszy domów dziecka; nadal nie wiemy niczego o dalszym losie tych osób - poinformowała przewodnicząca chersońskiej miejskiej administracji Hałyna Łuhowa, cytowana przez niezależną rosyjską telewizję Nastojaszczeje Wriemia.


Jak podkreślono, chersońscy lekarze starali się wszelkimi sposobami uratować dzieci przed wywózką do Rosji. W tym celu fałszowano historie chorób, wpisując do dokumentów np. krwawienie z płuc lub inne ciężkie dolegliwości, wykluczające możliwość wyjazdu poza miejsce zamieszkania. Wiedząc, jaki los czeka pensjonariuszy domów dziecka, lekarze unikali też oddawania małoletnich pod opiekę do tych placówek.

20:36, 08.12.2022

Nie wyobrażam sobie, by Europa mogła się bronić bez Stanów Zjednoczonych - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau podczas konferencji Aspen Security Forum w Waszyngtonie. Jak dodał, mimo to państwa Europy muszą wzmocnić swoje siły zbrojne.

20:13, 08.12.2022

Kilka godzin po serii eksplozji, do których doszło w pobliżu lotniska w okupowanym Berdiańsku, na południu Ukrainy, odnotowano potężny wybuch na lotnisku w nieodległym Melitopolu, również kontrolowanym przez siły agresora - powiadomił lojalny wobec Kijowa mer Melitopola Iwan Fedorow. "Weryfikujemy informacje na temat strat wroga" - napisał Fedorow na Telegramie.

20:04, 08.12.2022

Europa musi przyspieszyć budowę własnych zdolności obronnych i uzupełnić zapasy; konieczne są wspólne programy zbrojeniowe – mówili stojący na czele Europejskiej Agencji Obrony (EDA) Josep Borrell, dyrektor generalny EDA Jirzi Szedivy i uczestnicy dorocznej konferencji tej agencji.

19:57, 08.12.2022

W Kijowie zmieniono nazwy kolejnych 32 ulic, które nawiązywały do czasów komunistycznych - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. 

19:31, 08.12.2022

My chcemy mieć granicę z wolną, suwerenną, niepodległą Białorusią, której społeczeństwo, bratni naród sam decyduje o sobie - powiedział po spotkaniu ze Swiatłaną Cichanouską i liderami demokratycznej Białorusi prezydent Andrzej Duda.


W czwartek w Belwederze prezydent Andrzej Duda spotkał się ze Swiatłaną Cichanouską i liderami demokratycznej Białorusi. Podczas konferencji prasowej podziękował wszystkim za przybycie i podkreślił, że Polacy i Białorusini są "z jednego pnia kulturowego" i pomimo że jesteśmy różnymi narodami, to łączy nas tradycja, kultura i historia.

19:25, 08.12.2022

Słowacja zapewni Ukrainie system rozminowywania oraz 300 generatorów, aby pomóc krajowi przezwyciężyć kryzys energetyczny. 

19:20, 08.12.2022

- Od pierwszych dni inwazji Rosji na Ukrainę odczuwamy silne wsparcie ze strony Słowacji. Dziękuję za pomoc. Zawsze będziemy o tym pamiętać - powiedział prezydent Zełenski podczas spotkania z przedstawicielami słowackich władz. 

19:15, 08.12.2022

Szef okupacyjnej administracji Berdiańska Ołeksandr Saułenko zaprzeczył doniesieniom ukraińskich mediów o odgłosach eksplozji na terenie lotniska w mieście - poinformowała Ukraińska Prawda za TASS. 

19:08, 08.12.2022

Rada UE zatwierdziła decyzję o nieuznawaniu rosyjskich paszportów wydawanych na okupowanych terytoriach Ukrainy oraz w Osetii Południowej i Abchazji. 

19:02, 08.12.2022

Estoński Urząd Ochrony Konsumentów i Dozoru Technicznego (TTJA) poinformował krajowych dostarczycieli usług telewizyjnych o anulowaniu licencji na nadawanie programów rosyjskiej TV Dożd - podała telewizja ERR.

18:57, 08.12.2022

W wyzwolonej wsi Gontarówka w obwodzie charkowskim dzieci zbudowały chatę w jedynym miejscu, gdzie można połączyć się z internetem. Przyjeżdżają tam uczyć się i rozmawiać z przyjaciółmi - podaje Ukrinform. 

18:52, 08.12.2022

Żaden z dotychczas przyjętych przez Unię Europejską pakietów sankcji wobec Rosji nie jest idealny, bo wszystkie są rozwodnione w stosunku do pierwotnych propozycji, ale najważniejsze, że są one wciąż przyjmowane - powiedział w Londynie wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

18:47, 08.12.2022

- Mam żonę i wkrótce będę miał dziecko, nie umrę, bardzo ich kocham - mówi na nagraniu ukraiński żołnierz ranny pod Bachmutem. 

18:41, 08.12.2022
18:39, 08.12.2022

- Głównym celem (Putina) jest jeżeli nie zdobycie Ukrainy to jej zniszczenie, doprowadzenie do takiego stanu, żeby była łatwa do zarządzania, manipulowania, wpływania, do destrukcji, do sprawienia, żeby Ukraina stała się państwem upadłym. Tutaj Rosja jest niestety uważam na dobrej ścieżce i drodze, bo widzimy zniszczenia gospodarki, infrastruktury, straty w ludziach. W końcu nie ma takiego narodu, który by wytrzymał to bez końca. A ja nie sądzę, żebyśmy byli w stanie do podobnej destrukcji doprowadzić Rosję, na zasadzie równowagi. Więc czas pracuje na korzyść Rosji, jeśli Rosja przetrwa taki stan i spowolni działania ukraińskie. Dlatego potrzebne jest permanentne wsparcie dla Ukrainy - ocenił w rozmowie z RMF FM płk rez. Maciej Matysiak, były wiceszef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, ekspert z Fundacji Stratpoints oraz Akademii Nauk Stosowanych w Gnieźnie.

18:32, 08.12.2022

Administracja prezydenta USA Joe Bidena, odpowiadając na apele władz Ukrainy, rozważa przekazanie Kijowowi amunicji kasetowej - poinformowała stacja CNN.


Ukraińscy urzędnicy i politycy apelowali w ostatnich miesiącach do amerykańskiego przywódcy i członków Kongresu o dostarczenie ukraińskiej armii amunicji kasetowej - broni zakazanej w ponad 100 krajach, której podczas wojny na Ukrainie używają obie strony - poinformowała CNN. Jednak Rosja - która amunicji kasetowej używała również w Syrii - korzysta z niej zdecydowanie częściej, biorąc za cel parki, szpitale i inne obiekty infrastruktury cywilnej - wynika z raportu organizacji Human Rights Watch.

18:24, 08.12.2022

Zwrócił uwagę, że "Przemyśl, jako miasto na szlaku kolejowym, przyjmuje wszystkie pociągi jadące z Ukrainy". - Muszą odwiedzić nasze miasto przed dalsza relokacją. Muszą się u nas przespać. Musimy ich nakarmić, czasami ubrać - zauważył Paniw. Jak zaznaczył, miasto "już od lata przygotowuje nowe miejsca noclegowe" z myślą o większej liczbie uchodźców, która może pojawić się w zimie. - Oprócz istniejącego od początku wojny centrum pomocy humanitarnej przygotowujemy dwa kolejne miejsca, które będą mogły przyjąć kilkuset uchodźców - wyjaśnił Paniw.

18:14, 08.12.2022

Każdego dnia do Przemyśla przyjeżdża kilka tysięcy uchodźców z Ukrainy - powiedział przedstawiciel samorządu tego miasta Jacek Paniw. Swoją opinię przekazał w trakcie szczytu World for Ukraine, który odbywa się w Jasionce koło Rzeszowa.


- Jesteśmy miastem leżącym kilkanaście kilometrów od granicy. W tej chwili przyjeżdża do nas z Ukrainy pięć pociągów dziennie. Wcześniej było nawet to nawet po kilkanaście pociągów w ciągu doby. W niektórych podróżowało po pięć tysięcy osób - mówił samorządowiec podczas panelu na temat potrzeb uchodźców.

18:09, 08.12.2022

Tematem rozmów prezydenta Andrzeja Dudy w Berlinie będzie bezpieczeństwo, zbliżająca się zima, grożący Ukrainie kryzys humanitarny, potencjalna fala uchodźców, a także relacje dwustronne - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Na briefingu prasowym Kumoch odniósł się do zapowiadanej na 12 grudnia wizyty roboczej prezydenta Andrzeja Dudy w Berlinie, w trakcie której prezydent spotka się z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

17:58, 08.12.2022

Po ataku Rosji na Ukrainę kanclerz Olaf Scholz ogłosił militarny "punkt zwrotny”, nadrobienie zaniedbań, ale jak dotąd prawie nic się nie wydarzyło - pisze dziennik 'Welt". Odnotowując, że sojusznicy Berlina niekiedy reagują na to zniecierpliwieniem, gazeta zauważa, chyba nigdzie Niemcy nie straciły zaufania tak bardzo jak w Polsce.

17:46, 08.12.2022

Rada UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych w piątek na wniosek Polski, zajmie się konkluzjami w sprawie walki z bezkarnością przestępstw popełnionych w wyniku napaści Rosji na Ukrainę - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości.


Na stronie Rady Europejskiej w zapowiedzi piątkowego posiedzenia przypomniano, że wielokrotnie wzywano do zaprzestania masowych ataków na ludność cywilną i infrastrukturę cywilną. "Osoby odpowiedzialne za te zbrodnie wojenne i osoby z nimi współdziałające zostaną postawione przed sądem zgodnie z prawem międzynarodowym" - dodano w informacji na stronie Rady.

Źródło: WP Wiadomości, CNN, Twitter, PAP, Reuters

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d6u210h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d6u210h
Więcej tematów