Trwa ładowanie...
d40jex6

Kolejne głosy poparcia dla nauczycieli. Wspierają Czesi i Słowacy, milczą Niemcy

"Wasz strajk jest sprawiedliwy. Rząd powinien docenić pracę nauczycieli" - piszą w liście słowaccy nauczyciele do polskich kolegów. Protest popierają także związkowcy z Czech oraz światowe związki. Sprawy nie komentują jednak związki z Niemiec.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Protestujący nauczyciele otrzymują wsparcie od kolegów z zagranicy
Protestujący nauczyciele otrzymują wsparcie od kolegów z zagranicy (FISE)
d40jex6

W poniedziałek informowaliśmy o wyrazach poparcia dla strajkujących nauczycieli napływających od światowych organizacji nauczycielskich oraz edukatorów z całego świata. Teraz do tej lawiny dołączają związki nauczycieli z sąsiednich państw: Czech i Słowacji.

- Jesteśmy bardzo dobrze poinformowani o sytuacji nauczycieli w Polsce. Z całej siły ich popieramy - mówi WP Juraj Stodolovsky, sekretarz ds. międzynarodowych ze słowackiego Związku Zawodowego Pracowników Oświaty i Nauki (OZPSzAV).

Pytany o kontrowersje związane z momentem strajku - w czasie ogólnopolskich egzaminów w szkołach - odpowiada, że działania polskich nauczycieli są uzasadnione.

d40jex6

- Z naszego punktu widzenia strajk jest uzasadniony, bo polski rząd nie zdołał poprawić warunków pracy nauczycieli, co jest najważniejszym czynnikiem w jakości edukacji - mówi Stodolovsky.

Podobnie jak wcześniej związkowcy z Wielkiej Brytanii, Słowacy wysłali do szefa ZNP list z poparciem.

"Wykształcony naród ma dobrych nauczycieli. Każdy rząd wie o tym i dlatego powinien docenić pracę nauczycieli.
Wasze wysiłki, wasz strajk jest sprawiedliwy ! Dla lepszej pozycji, oceny i dla wyższych wynagrodzeń" - czytamy w liście.

Przeczytaj również: Zagraniczni nauczyciele popierają strajk w Polsce. "Edukacja wymaga pieniędzy"

d40jex6

Czesi też solidarni

Podobnie zareagowali związkowcy z Czech.

- W pełni wspieramy naszych kolegów w Polsce i wyrażamy z nimi solidarność. Wysłaliśmy już list, ale w tej chwili zastanwiamy się nad innymi formami pokazania naszego poparcia dla kolegów w Polsce - mówi WP Gabriela Tlapova z Czeskomorawskiego Związku Zawodowego Pracowników Oświaty (CzOSPSz).

Co ciekawe, według danych OECD, pensje nauczycieli w Czechach i Słowacji są średnio mniejsze od tych w Polsce. W Czechach nauczyciel szkoły średniej z 15-letnim doświadczeniem zarabia przeciętnie 21 tys. dolarów rocznie, a na Słowacji - 20 tys. (W Polsce to ok. 25 tys. dolarów). Gorzej wynagradzani są tylko edukatorzy na Litwie.

d40jex6

Niemcy nie komentują

Dużo lepsze warunki - ponad dwukrotnie wyższe pensje - mają nauczyciele w Niemczech. Tamtejszy największy związek zawodowy VBE nie zdecydował się jednak na publiczne poparcie polskiego strajku. W odpowiedzi na pytanie WP zapytała przedstawiciele organizacji odmówili ustosunkowania się do sprawy. Podobnie postąpili oficjele szwedzkiego związku SULF.

Przeczytaj również: Strajk nauczycieli. Reporter WP był z protestującymi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d40jex6

Podziel się opinią

Share

d40jex6

d40jex6
Więcej tematów