Trwa ładowanie...
d1jc8ss
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Kolejne ataki Palestyńczyków na Izraelczyków; czworo zabitych

Z Bliskiego Wschodu nadeszły w niedzielę kolejne doniesienia o atakach Palestyńczyków na Izraelczyków. Zginęła jedna Izraelka i troje napastników. Premier Izraela Benjamin Netanjahu wzywa ludność do "maksymalnej czujności".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kolejne ataki Palestyńczyków na Izraelczyków; czworo zabitych
(PAP/EPA, Fot: ABIR SULTAN)
d1jc8ss

Na Zachodnim Brzegu Jordanu Palestyńczyk śmiertelnie ranił w niedzielę po południu nożem izraelską kobietę. Napastnika zastrzelili funkcjonariusze sił bezpieczeństwa - poinformowała izraelska policja.

Również na Zachodnim Brzegu 16-letnia Palestynka zaatakowała przechodniów nożem. Jeden z żydowskich osadników zareagował, najeżdżając na nią samochodem. Chwilę potem Palestynkę zastrzelili funkcjonariusze sił bezpieczeństwa - poinformowało wojsko izraelskie.

Wkrótce potem w rejonie na wschód od Jerozolimy palestyński taksówkarz próbował rozjechać izraelskich przechodniów, a następnie wysiadł z taksówki i zaatakował ich nożem. Jeden Izraelczyk został lekko ranny. Napastnika zastrzelił izraelski cywil.

d1jc8ss

Wzywając Izraelczyków do czujności, Netanjahu powiedział, że "mamy do czynienia z aktami terroru dokonywanymi przez pojedynczych sprawców". Poinformował, że polecił siłom bezpieczeństwa szczególne nasilenie aktywności w rejonie Hebronu na Zachodnim Brzegu, ponieważ stamtąd pochodzi większość zamachowców.

Od początku października w palestyńskich zamachach zginęło 17 Izraelczyków. Według palestyńskiego resortu zdrowia zginęło też ok. 90 Palestyńczyków; większość z nich stanowili zamachowcy, których - jak informuje strona izraelska - zastrzelili funkcjonariusze izraelskich sił bezpieczeństwa bądź cywile. Ponad 20 Palestyńczyków zginęło w starciach z izraelskimi żołnierzami.

Tę najnowszą falę przemocy wywołała eskalacja sporu o dostęp muzułmanów i Żydów do obiektów sakralnych na Wzgórzu Świątynnym w starej części Jerozolimy. Znajdują się tam pozostałości obu żydowskich świątyń z czasów biblijnych, natomiast dla muzułmanów jest to miejsce, z którego Mahomet odbył podróż do nieba.

Oliwy do ognia dolały nieoficjalne doniesienia ze strony palestyńskiej, że Izrael usiłuje zmienić religijne status quo Wzgórza Świątynnego. W pobliżu znajdującego się tam meczetu Al-Aksa zakazane jest odprawianie modlitw innych niż muzułmańskie, jednak Palestyńczycy pozostają nieufni wobec intencji Izraela z powodu częstszych w ostatnich latach wizyt składanych na Wzgórzu przez religijnych aktywistów żydowskich i ultranacjonalistycznych polityków izraelskich.

d1jc8ss

USA ogłosiły w sobotę, że amerykański sekretarz stanu USA John Kerry w najbliższych dniach odwiedzi Tel Awiw, Jerozolimę i Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu, by rozmawiać na temat "powstrzymania przemocy w Izraelu, Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu Jordanu".

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


d1jc8ss

d1jc8ss
d1jc8ss
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów