Trwa ładowanie...
22-11-2015 17:05

Kolejne ataki Palestyńczyków na Izraelczyków; czworo zabitych

Z Bliskiego Wschodu nadeszły w niedzielę kolejne doniesienia o atakach Palestyńczyków na Izraelczyków. Zginęła jedna Izraelka i troje napastników. Premier Izraela Benjamin Netanjahu wzywa ludność do "maksymalnej czujności".

Kolejne ataki Palestyńczyków na Izraelczyków; czworo zabitychŹródło: PAP/EPA, fot: ABIR SULTAN
d2vhss9
d2vhss9

Na Zachodnim Brzegu Jordanu Palestyńczyk śmiertelnie ranił w niedzielę po południu nożem izraelską kobietę. Napastnika zastrzelili funkcjonariusze sił bezpieczeństwa - poinformowała izraelska policja.

Również na Zachodnim Brzegu 16-letnia Palestynka zaatakowała przechodniów nożem. Jeden z żydowskich osadników zareagował, najeżdżając na nią samochodem. Chwilę potem Palestynkę zastrzelili funkcjonariusze sił bezpieczeństwa - poinformowało wojsko izraelskie.

Wkrótce potem w rejonie na wschód od Jerozolimy palestyński taksówkarz próbował rozjechać izraelskich przechodniów, a następnie wysiadł z taksówki i zaatakował ich nożem. Jeden Izraelczyk został lekko ranny. Napastnika zastrzelił izraelski cywil.

Wzywając Izraelczyków do czujności, Netanjahu powiedział, że "mamy do czynienia z aktami terroru dokonywanymi przez pojedynczych sprawców". Poinformował, że polecił siłom bezpieczeństwa szczególne nasilenie aktywności w rejonie Hebronu na Zachodnim Brzegu, ponieważ stamtąd pochodzi większość zamachowców.

d2vhss9

Od początku października w palestyńskich zamachach zginęło 17 Izraelczyków. Według palestyńskiego resortu zdrowia zginęło też ok. 90 Palestyńczyków; większość z nich stanowili zamachowcy, których - jak informuje strona izraelska - zastrzelili funkcjonariusze izraelskich sił bezpieczeństwa bądź cywile. Ponad 20 Palestyńczyków zginęło w starciach z izraelskimi żołnierzami.

Tę najnowszą falę przemocy wywołała eskalacja sporu o dostęp muzułmanów i Żydów do obiektów sakralnych na Wzgórzu Świątynnym w starej części Jerozolimy. Znajdują się tam pozostałości obu żydowskich świątyń z czasów biblijnych, natomiast dla muzułmanów jest to miejsce, z którego Mahomet odbył podróż do nieba.

Oliwy do ognia dolały nieoficjalne doniesienia ze strony palestyńskiej, że Izrael usiłuje zmienić religijne status quo Wzgórza Świątynnego. W pobliżu znajdującego się tam meczetu Al-Aksa zakazane jest odprawianie modlitw innych niż muzułmańskie, jednak Palestyńczycy pozostają nieufni wobec intencji Izraela z powodu częstszych w ostatnich latach wizyt składanych na Wzgórzu przez religijnych aktywistów żydowskich i ultranacjonalistycznych polityków izraelskich.

USA ogłosiły w sobotę, że amerykański sekretarz stanu USA John Kerry w najbliższych dniach odwiedzi Tel Awiw, Jerozolimę i Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu, by rozmawiać na temat "powstrzymania przemocy w Izraelu, Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu Jordanu".

d2vhss9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vhss9
Więcej tematów