Trwa ładowanie...
01-09-2014 06:40

Kolejne amerykańskie naloty na pozycje dżihadystów w Iraku

Siły powietrzne USA przeprowadziły kolejne naloty na pozycje dżihadystów z Państwa Islamskiego w północnym Iraku - poinformował Pentagon.

Kolejne amerykańskie naloty na pozycje dżihadystów w IrakuŹródło: AFP, fot: Staff
d34tclz

Lotnictwo USA zaatakowało cele w pobliżu miasta Amerli i największej w Iraku zapory na rzece Tygrys, niedaleko Mosulu. Wraz z niedzielnymi nalotami od 8 sierpnia Amerykanie przeprowadzili ich łącznie 120.

W niedzielę irackie wojska i milicje szyickie wkroczyły do Amerli, przełamując - przy wsparciu amerykańskiego lotnictwa - sześciotygodniowe oblężenie dżihadystów z sunnickiego Państwa Islamskiego.

Państwo Islamskie od czerwca opanowało duże połacie północnego Iraku. Po zwycięskich walkach z kurdyjskimi peszmergami dżihadyści zagrozili autonomicznemu irackiemu Kurdystanowi, na co odpowiedzią stały się amerykańskie naloty, które rozpoczęto by nie dopuścić do zajęcia przez islamistów stolicy regionu, miasta Irbil. Ataki sił USA miały też na celu ochronę jazydów - religijnej niemuzułmańskiej mniejszości, która schroniła się w górskim paśmie Sindżar w północno-zachodnim Iraku.

Od czerwca Irak stoi w obliczu ofensywy dżihadystów z Państwa Islamskiego i sprzymierzonych z nimi sunnickich bojowników z innych ugrupowań, którzy opanowali większość terytoriów kraju na północy i zachodzie. Islamiści chcą tam ustanowić kalifat, w którym obowiązywać ma bezwzględne prawo szariatu.

d34tclz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34tclz
Więcej tematów