Kolejna sędzia zmienia decyzję. Wydała oświadczenie

Następna sędzia awansowana przez neo-KRS chce cofnięcia nominacji lub jej weryfikacji. Anna Capałowska z Sądu Apelacyjnego w Warszawie wydała w tej sprawie oświadczenie skierowane do prezesa sądu oraz do wiadomości ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

Oświadczenie sędzi Katarzyny Capałowskiej zostało wysłane również do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara
Oświadczenie sędzi Katarzyny Capałowskiej zostało wysłane również do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara
Źródło zdjęć: © PAP
Paweł Buczkowski

Pierwsza była sędzia Anna Kalbarczyk z Sądu Apelacyjnego w Warszawie, która wysłała list do ministra sprawiedliwości o delegowanie jej do orzekania w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga. To sąd, w którym orzekała przed otrzymaniem nominacji od neo-KRS.

W liście do Adama Bodnara sędzia Kalbarczyk stwierdziła, że jej "decyzja o przyjęciu nominacji była błędna". Dodała, że chce wrócić do swojego poprzedniego sądu, żeby nie narażać obywateli na to, że wyrok wydany z jej udziałem będzie kwestionowany.

"Jestem gotowa poddać się ewentualnej kolejnej procedurze nominacyjnej, czy weryfikacyjnej przed KRS w kształcie konstytucyjnym" - napisała.

Na podobny krok zdecydowała się sędzia Katarzyna Capałowska, również z Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Podobnie jak Anna Kalbarczyk, mimo uzyskania nominacji ze strony neo-KRS, stosuje prawo europejskie i podważa status swój oraz innych neo-sędziów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

PiS na drugim miejscu za PO. "Ludzie oczekują pracy i spokoju"

"Kalbarczyk i Capałowska powołują się na orzeczenia europejskich trybunałów i polskich sądów. Powołują się też na wyrok ETPCz ws. Wałęsy z listopada 2023 roku, w którym nie tylko podważono legalność neo-KRS i nominacji dla neo-sędziów, ale uznano też, że jest to problem systemowy i wezwano polskie władze do jego ustawowego rozwiązania" -czytamy w portalu Oko.press, który poinformował o wniosku sędzi Capałowskiej.

W swoim oświadczeniu złożonym do prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie, Anna Capałowska pisze, że staje "w gotowości przystąpić do weryfikacji, konkursu czy innego przyjętego rozwiązania, aby nadal móc w sposób uczciwy wykonywać swoje obowiązki w służbie sędziowskiej"

Oświadczenie datowane na 15 stycznia 2024 r. zostało wysłane również do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

Chodzi o zmiany ustawy o KRS z 2017 r.

Nowelizacja ustawy o KRS z grudnia 2017 r. wprowadziła m.in. zasadę, że 15 sędziowskich członków KRS wybieranych jest przez Sejm - wcześniej byli oni wybierani przez środowiska sędziowskie. Od tamtej pory, KRS uważana jest za upolitycznioną, a w debacie publicznej pojawiają się sformułowania takie jak "neo-KRS" oraz "neo-sędziowie".

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami w ustawie o KRS. Projekt zakłada m.in., że członków KRS wybierać będą sędziowie, powstanie Rada Społeczna, aby wspierać KRS w wykonywaniu zadań, a mandaty sędziów-członków KRS wybranych po 2017 r. wygasną po ogłoszeniu wyników wyborów na nowych członków Rady.

Czytaj także:

Źródło: Oko.press, PAP

Źródło artykułu:WP Wiadomości
krssądsędzia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1234)