Trwa ładowanie...
14-12-2011 13:15

Kolejna prestiżowa strata USA

Amerykańskie władze wojskowe poinformowały o utraceniu bezzałogowego samolotu rozpoznawczego MQ-9 Reaper, który rozbił się na Seszelach na Oceanie Indyjskim. Jest to drugi utracony w ostatnim czasie amerykański samolot bezzałogowy. Na początku grudnia w ręce Irańczyków wpadł supertajny dron RQ-170 Sentinel.

Kolejna prestiżowa strata USAŹródło: USAF Photographic Archives, fot: U.S. Air Force photo/Staff Sgt. Brian Ferguson
d32s4oi
d32s4oi

Incydent, którego przyczyny nie są na razie znane, miał miejsce we wtorek w międzynarodowym porcie lotniczym na wyspie Mahe. Według komunikatu sił powietrznych USA, samolot nie był uzbrojony i jego katastrofa nie spowodowała ofiar w ludziach. Szczątki maszyny zostały usunięte przez amerykańskich wojskowych i personel administracji lotniczej Seszeli, a z pasa startowego można ponownie normalnie korzystać.

Jest to drugi utracony w ostatnim czasie amerykański samolot bezzałogowy. Na początku grudnia aparat taki wpadł w ręce Irańczyków. Teheran twierdzi, że zmuszono go do lądowania podczas przelotu nad irańskim miastem Kaszmar. Według NATO, była to maszyna rozpoznawcza, z którą utracono kontakt w trakcie misji rozpoznawczej nad zachodnim Afganistanem.

d32s4oi

Jako oświadczył cytowany przez telewizję CNN anonimowy przedstawiciel władz USA, między zdarzeniem tym oraz incydentem na Seszelach nie ma żadnego związku. Podczas gdy Irańczycy najwyraźniej przechwycili wysoce zaawansowany technicznie aparat o obniżonej wykrywalności przez radar, to utracony we wtorek samolot należał do kategorii bardziej konwencjonalnej.

Według CNN, od roku 2009 Stany Zjednoczone za zgodą rządu Seszeli wykorzystują ten archipelag jako bazę dla samolotów bezzałogowych, działających przeciwko ugrupowaniom terrorystycznym we wschodniej Afryce.

d32s4oi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32s4oi
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj