Trwa ładowanie...

Kolejna niespełniona obietnica Macierewicza? Raport NATO jasno na to wskazuje

Jak wynika z dorocznego raportu Sojuszu Północnoatlantyckiego, tylko cztery kraje wydało w 2017 roku co najmniej 2 proc. Wśród nich po pierwszy raz od 2015 roku nie ma Polski, pomimo zapewnień byłego ministra obrony Antoniego Macierewicza.

Kolejna niespełniona obietnica Macierewicza? Raport NATO jasno na to wskazujeŹródło: PAP, fot: Paweł Szewczyk
d3f1fkx
d3f1fkx

Jak informuje NATO w ubiegłym roku wymóg sojuszu ws. wydatków na obronność spełniły: Grecja (2,36 proc. PKB), Wielka Brytania (2,12 proc. PKB), Estonia (2,08 proc. PKB) oraz Stany Zjednoczone (3,57 proc. PKB). Całe NATO wydało na obronność 2,42 proc. połączonego PKB krajów sojuszniczych.

Jednak, jak wynika z szacunków Sojuszu Północnoatlantyckiego Polska wydała na obronność 1.99 proc. PKB w 2017 roku. Wydatki w ubiegłym roku były wyższe o 4,18 proc. niż w 2016 roku. Jednak z powodu silnego wzrostu gospodarczego udział wydatków obronnych spadł poniżej progu 2 proc. PKB.

Czego innego dowiadujemy się ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej. - Przeznaczając 2 proc. PKB na obronność, Polska trafiła do ścisłej czołówki państw NATO - stwierdził minister Mariusz Błaszczak.

Obietnica Macierewicza

Raport NATO znacznie różni się od zapewnień byłego szefa MON, Antoniego Macierewicza. - Dojście do 3 proc. PKB w ciągu najbliższych lat to konieczność - mówił rok temu minister w rozmowie z tygodnikiem Do Rzeczy.

d3f1fkx

Macierewicz obiecywał, że w 2017 roku powinny zostać przyjęte przepisy sankcjonujące wydatki obronne na poziomie 2% PKB roku bieżącego. Warto podkreślić że obecnie udział jest obliczany w stosunku do roku ubiegłego. Szef MON informował również, że właśnie tyle środków resortowi obrony udało się uzyskać w zeszłym roku.

Jednak celem resortu było dojście do finansowania polskiej obronności na poziomie 3 proc. polskiego PKB. Zdaniem Antoniego Macierewicza jest to warunek konieczny, jeśli "chcemy mieć armię zdolną do obrony naszego państwa".

Uchwalona przez Sejm we wrześniu ustawa o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych zakłada zmianę sposobu obliczania udziału wydatków obronnych w PKB i ich wzrost. Wydatki na obronność miały w 2018 r. wynieść co najmniej 2 proc. PKB, w roku 2020 mają wrosnąć do 2,1 proc. PKB, a docelowo - do minimum 2,5 proc. PKB w 2030 r.

d3f1fkx

Zobacz także: Rafał Trzaskowski: „Nikt już nie wierzy, że Macierewicz wyjaśni katastrofę smoleńską”

Źródło: pap.pl/Defence24

d3f1fkx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f1fkx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj