Trwa ładowanie...
d1gr971

Kolejna manifestacja w Poznaniu. Anarchiści będą pikietować przeciwko inwigilacji Internautów

• Nowa ustawa o policji budzi obawy, że policja będzie miała pełen dostęp do tego, co robimy w internecie

• Wiele osób porównuje to do ACTA
• W piątek w Poznaniu demonstrację pod hasłem "Stop inwigilacji" organizują anarchiści
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kolejna manifestacja w Poznaniu. Anarchiści będą pikietować przeciwko inwigilacji Internautów
(WP.PL, Fot: Robert Kulig)
d1gr971

15 stycznia głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości Sejm przyjął nowelizację ustawy o policji. Ustawa dopuszcza takie formy kontroli operacyjnej jak podsłuch, podgląd osób w "pomieszczeniach, środkach transportu lub miejscach innych niż publiczne", kontrola korespondencji (w tym elektronicznej), kontrola przesyłek; uzyskiwanie danych z "informatycznych nośników danych, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, systemów informatycznych i teleinformatycznych".

Opozycja twierdzi, że nowe przepisy pozwolą policji na pełną inwigilację internautów bez zgody sądu. Politycy PiS-u odpierają zarzuty, twierdząc, że służby będą mogły pozyskiwać tylko te dane telekomunikacyjne, pocztowe lub internetowe, które nie stanowią treści danego przekazu, czyli np. informację, do kogo należy dany numer telefonu, jakie wykonywał połączenia, ale już nie treść samych rozmów. Na pozyskanie treści zgodę będzie musiał wydać sąd.

Nowe przepisy i tak jednak budzą niepokój wielu środowisk. Przeciwko są m.in. anarchiści, dla których jest to kolejny przykład ograniczania wolności obywatelskich.

d1gr971

„Wkrótce każdy z nas może być szpiegowany, nawet jeśli wydaje mu się, że jest daleko poza kręgiem zainteresowania władz i planowane zmiany go nie dotyczą. Nie musisz napaść na bank, by być inwigilowanym, wystarczy, że wchodzisz w Internet, by obejrzeć kolejny odcinek ulubionego serialu lub wykonujesz połączenie telefoniczne” – czytamy w oświadczeniu Federacji Anarchistycznej z Poznania. – „Wiedza daje władzę, więc niekontrolowany dostęp do informacji o milionach użytkowników Internetu czy telefonii komórkowej jest wielce kuszący i za chwilę stanie się faktem. Wiedzą tą będą dysponować nie tylko służby takie jak policja, ale też zapewne korporacje zainteresowane ograniczeniem wolności w Internecie”.

Zdaniem anarchistów ustawa będzie nadużywana do represjonowania aktywistów społeczno-politycznych oraz wszystkich tych, którzy będą krytykować obecną władzę. Pozyskiwane prywatne dane będą mogły bowiem być wykorzystywane do szantażowania osób organizujących protesty społeczne.

„Polski rząd pilnie uczy się zamordyzmu ale i my odrabiamy lekcję – tak jak zablokowaliśmy ACTA, tak i teraz odpowiemy zdecydowanie na posunięcia rządu i policyjnego lobby” – zapowiada Federacja Anarchistyczna.

W piątek, 22 stycznia o godz. 16 przed siedzibą PiS-u przy ul. Święty Marcin 43 w Poznaniu anarchiści organizują pikietę pod hasłem „Stop inwigilacji”.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1gr971

Podziel się opinią

Share

d1gr971

d1gr971
Więcej tematów