Kolejne gminy odcięte od gazu. "Trwają intensywne rozmowy"
Rosyjski koncern gazowy Novatek wstrzymał dostawy gazu w kolejnej polskiej gminie. Tym razem jest to Łeba (powiat lęborski) w województwie pomorskim. O sytuacji poinformowały władze miasta. Ten sam problem dotyczy także gminy Cegłów na terenie Mazowsza. Firma Novatek Green Energy wstrzymała dostawy łącznie już do kilkunastu gmin w kraju.
"Dostawy gazu zostały wstrzymane na terenie gminy miejskiej Łeba. O terminie przywrócenia dostaw zostaną państwo niezwłocznie poinformowani" - czytamy na faceboowym profilu "Łeba Miasto".
Jak przekazano, "od wtorku trwają intensywne rozmowy w sprawie znalezienia rozwiązania problemu, na szczeblu Województwa Pomorskiego i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji".
Gminy w Polsce bez gazu. Przez sankcje
"Gmina Miejska Łeba robi wszystko, aby jak najszybciej gaz popłynął do mieszkańców miasta. Należy jednak zaznaczyć, że powyższe nie jest spowodowane działaniami miasta, a m.in. wpisaniem w dniu 25 kwietnia 2022 roku firmy OAO Novatek na listę osób i podmiotów, o której mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego" - napisały władze miasta.
Cegłów bez ciepłej wody i ogrzewania
Według informacji Radia ZET, bez ciepłej wody i ogrzewania funkcjonuje także 250 gospodarstw domowych w gminie Cegłów w województwie mazowieckim. - Zasilamy gazem urząd gminy, ośrodek zdrowia, szkołę, przedszkole - powiedział radiu burmistrz Marcin Uchman. Władze również pozostają w kontakcie z wojewodą mazowieckim.
"Gmina Cegłów podejmuje kroki w celu wyjaśnienia okoliczności i możliwości dalszego funkcjonowania sieci oraz dostaw gazu" - napisano na oficjalnej stronie gminy.
Kolejne regiony bez gazu. Pismo od Novatek Green Energy
Pismo od zarządu Novatek Green Energy otrzymał także Urząd Gminy Mrozy. "Od dnia 25 kwietnia 2022 roku z uwagi na wystąpienie zdarzenia siły wyższej, Novatek nie może wywiązywać się ze swoich zobowiązań umownych" - oświadczono w liście skierowanym do urzędu.
"Z uwagi na powyższą okoliczności zaistnienia zdarzenia siły wyższej wykonywanie wszelkich wiążących Novatek z państwem zobowiązań umownych jest niemożliwe i zostaje zawieszone do odwołania" - wskazano.
Oprócz wymienionych wyżej gmin, kontrahentami Novatek Green Energy są też m.in. Kałuszyn, Lubień Kujawski i Żuromin. Regiony te także mogą mieć problemy z dostępem do gazu.
Firma Novatek Green Energy wstrzymała dostawy łącznie już do kilkunastu gmin w kraju.
Rząd zapewnia: Robimy wszystko, żeby gaz wrócił
- W Polsce mamy 2,5 tys. gmin, w kilkunastu jest problem i od chwili, kiedy została wdrożona decyzja sankcyjna, podjęliśmy działania, żeby zaradzić temu problemowi i mam nadzieję, że gaz zostanie tam jak najszybciej dostarczony - powiedział w czwartek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych Paweł Szefernaker.
- Wczoraj mieliśmy spotkania z ekspertami, (…) robimy wszystko, żeby jak najszybciej do tych gmin gaz wrócił - dodał.
Szefernaker wyjaśnił, że w kilkunastu gminach w Polsce zostały wstrzymane dostawy przez firmę Novatek, "gdyż parę lat temu podjęto tam decyzję, żeby infrastruktura była w rękach firmy rosyjskiej".
"Tych decyzji nie można było wcześniej ogłosić"
Wiceminister wskazał, że MSWiA nie mogło poinformować władz samorządowych w tych gminach o objęciu Novatek Green Energy sankcjami, gdyż "decyzje dotyczące firm wpisanych na listę objętych sankcjami zapadały w sposób niejawny". - Tych decyzji nie można było wcześniej ogłosić - oznajmił.
- Sprawa dotyczy zaledwie kilkunastu gmin, aczkolwiek los tych osób mieszkających w tych gminach jest niezwykle ważny, dlatego od pierwszych godzin po wprowadzeniu tej decyzji podjęliśmy działania, które mają na celu jak najszybsze doprowadzenie gazu w te miejsca, gdzie go zabraknie - powiedział wiceminister.
Novatek wstrzymuje dostawy gazu w Zagórowie i Mieścisku
Przypomnijmy, że w środę Polskę obiegła informacja, że dostawy gazu zostały wstrzymane w dwóch gminach w województwie wielkopolskim - Mieścisko w powiecie wągrowieckim i Zagórów w powiecie słupeckim. O sytuacji w Mieścisku poinformował w mediach społecznościowych wójt gminy, Przemysław Renn.
"W związku z objęciem sankcjami firmy Novatek Green Energy - dostawcy gazu na terenie Gminy Mieścisko, zarząd tej firmy podjął decyzję o zaprzestaniu dostarczania gazu do wszystkich odbiorców na terenie naszej gminy" - napisał wójt na Facebooku.
"Oznacza to, że gazu zostali pozbawieni odbiorcy indywidualni (kilkadziesiąt gospodarstw domowych), wszystkie instytucje gminne (Urząd Gminy, szkoła, przedszkole, Ośrodek Pomocy Społecznej, Biblioteka, Ośrodek Zdrowia) oraz przedsiębiorstwa" - poinformował.
Wójt gminy Mieścisko przekazał też, że jest w stałym kontakcie z wojewodą oraz wielkopolskim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu. "Razem pracujemy nad opanowaniem sytuacji celem jak najszybszego wznowienia dostaw gazu" - dodał. Wyłączenie gazu nastąpiło w środę około godziny 16.00.
Rosja odcina Polskę od dostaw gazu
Przypomnijmy, że we wtorek minister spraw wewnętrznych i administracyjnych Mariusz Kamiński poinformował o opublikowaniu w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA tzw. listy sankcyjnej. Regulacja wprowadziła m.in. zakaz importu i tranzytu przez Polskę węgla i koksu pochodzącego z Rosji i z Białorusi, a także zamrożenie funduszy i zasobów gospodarczych osób i podmiotów wskazanych na specjalnej liście sankcyjnej.
Na licie, wśród 50 podmiotów, umieszczona została firma Novatek Green Energy Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie - spółka zależna w grupie kapitałowej Novatek, kontrolowanej przez rosyjski koncern OAO Novatek, drugiego największego producenta gazu ziemnego w Rosji.
Wstrzymanie dostaw gazu koncernu Novatek do wyżej wymienionych podyktowane jest decyzją rosyjskiego dyktatora Władimira Putina o odcięciu Polski od dostaw tego surowca.
Zobacz też: Rosyjski gaz podstawą niemieckiego przemysłu. Jego blokada sparaliżowałaby kraj
Źródło: Wiadomości WP/Facebook/Radio ZET/PAP
Przeczytaj także: