Trwa ładowanie...
d36zbw8

Kolejna ekshumacja ofiary katastrofy smoleńskiej. Doszło do niej w czwartek rano

Prokuratura Krajowa na prośbę rodziny nie ujawnia o czyj grób chodzi. Jest to już 35 ekshumacja związane ze śledztwem jakie prowadzi Prokuratura Krajowa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej rozpoczęto w listopadzie 2016 r.
Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej rozpoczęto w listopadzie 2016 r. (WP.PL)
d36zbw8

Rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik powiedziała, że ciało przewieziono do Zakładu Medycyny Sądowej w Lublinie. A z nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej wynika, że czynności przeprowadzono właśnie w tym mieście.

W czerwcu 2016 r. Prokuratura Krajowa poinformowała, że konieczne jest przeprowadzenie ekshumacji 83 ofiar katastrofy. W latach 2011-2012 przeprowadzono dziewięć ekshumacji, a cztery inne osoby zostały skremowane. Wcześniej śledztwo prowadziła zlikwidowana prokuratura wojskowa.

Decyzję o ekshumacjach uzasadniano zarówno błędami w rosyjskiej dokumentacji medycznej, brakiem dokumentacji fotograficznej, jak i tym, że Rosja nie zgodziła się na przesłuchanie rosyjskich biegłych, którzy na miejscu przeprowadzali sekcję zwłok.

d36zbw8

Ewa Kopacz o identyfikacji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej

Początek ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej

Ekshumacje rozpoczęły się w połowie listopada 2016 r. Jako pierwszych ekshumowano Lecha i Marię Kaczyńskich. Do końca grudnia ubiegłego roku ekshumowano w sumie 11 osób. Po dwóch miesiącach przerwy, w marcu 2017 roku, ruszył kolejny etap ekshumacji. Od marca do końca czerwca ekshumowano kolejne 22 osoby, a we wtorek kolejną ofiarę.

d36zbw8

Prokuratura planuje, że do końca roku ekshumowane zostaną jeszcze 22 ofiary katastrofy smoleńskiej, a w 2018 r. pozostałe 26. Zespół prokuratorów informował już wcześniej, że nie będzie ponownych ekshumacji osób ekshumowanych przez Wojskową Prokuraturę Okręgową, w latach 2011-2012.

W trumnach znaleziono części ciał innych ofiar katastrofy

Prokuratura Krajowa nie ujawnia szczegółów dotyczących ekshumacji. Pod koniec lipca poinformowała, że w 13 trumnach znaleziono części ciał innych osób. Ujawniono też zamianę dwóch ciał. Nieprawidłowości stwierdzono m.in. w trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Nieprawidłowości w trumnach ofiar katastrofy smoleńskiej stwierdzono już w czasie ekshumacji przeprowadzony w latach 2011 - 2012. Wówczas ujawniono zamianę sześciu ciał. Nieprawidłowości przy sekcjach zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej dotyczy jedno ze śledztw prowadzonych przez zespół prokuratorów wyjaśniających okoliczności katastrofy.

d36zbw8

Postępowanie ws. niedopełnienia obowiązków

Postępowanie dotyczy niedopełnienia w kwietniu 2010 roku obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, w tym ówczesnych prokuratorów Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Ma ono polegać na tym, że nie uczestniczyli na terenie Federacji Rosyjskiej w sekcjach 95 ofiar katastrofy smoleńskiej ani nie wnioskowali o ich dopuszczenie do tych sekcji. Nie nakazali również przeprowadzenia sekcji bezpośrednio po przewiezieniu ciał ofiar do Polski.

W tej sprawie przesłuchanych zostało już kilkudziesięciu świadków, m.in. były premier Donald Tusk, b. minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i była premier, była minister zdrowia Ewa Kopacz. Przesłuchano także byłego ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego, byłego naczelnego prokuratora wojskowego Krzysztofa Parulskiego oraz b. prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta.

d36zbw8

Podziel się opinią

Share
d36zbw8
d36zbw8
Więcej tematów