Kolejna ekshumacja ofiary katastrofy smoleńskiej. Doszło do niej w czwartek rano
Prokuratura Krajowa na prośbę rodziny nie ujawnia o czyj grób chodzi. Jest to już 35 ekshumacja związane ze śledztwem jakie prowadzi Prokuratura Krajowa.
Rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik powiedziała, że ciało przewieziono do Zakładu Medycyny Sądowej w Lublinie. A z nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej wynika, że czynności przeprowadzono właśnie w tym mieście.
W czerwcu 2016 r. Prokuratura Krajowa poinformowała, że konieczne jest przeprowadzenie ekshumacji 83 ofiar katastrofy. W latach 2011-2012 przeprowadzono dziewięć ekshumacji, a cztery inne osoby zostały skremowane. Wcześniej śledztwo prowadziła zlikwidowana prokuratura wojskowa.
Decyzję o ekshumacjach uzasadniano zarówno błędami w rosyjskiej dokumentacji medycznej, brakiem dokumentacji fotograficznej, jak i tym, że Rosja nie zgodziła się na przesłuchanie rosyjskich biegłych, którzy na miejscu przeprowadzali sekcję zwłok.
Ewa Kopacz o identyfikacji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej
Początek ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej
Ekshumacje rozpoczęły się w połowie listopada 2016 r. Jako pierwszych ekshumowano Lecha i Marię Kaczyńskich. Do końca grudnia ubiegłego roku ekshumowano w sumie 11 osób. Po dwóch miesiącach przerwy, w marcu 2017 roku, ruszył kolejny etap ekshumacji. Od marca do końca czerwca ekshumowano kolejne 22 osoby, a we wtorek kolejną ofiarę.
Prokuratura planuje, że do końca roku ekshumowane zostaną jeszcze 22 ofiary katastrofy smoleńskiej, a w 2018 r. pozostałe 26. Zespół prokuratorów informował już wcześniej, że nie będzie ponownych ekshumacji osób ekshumowanych przez Wojskową Prokuraturę Okręgową, w latach 2011-2012.
W trumnach znaleziono części ciał innych ofiar katastrofy
Prokuratura Krajowa nie ujawnia szczegółów dotyczących ekshumacji. Pod koniec lipca poinformowała, że w 13 trumnach znaleziono części ciał innych osób. Ujawniono też zamianę dwóch ciał. Nieprawidłowości stwierdzono m.in. w trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Nieprawidłowości w trumnach ofiar katastrofy smoleńskiej stwierdzono już w czasie ekshumacji przeprowadzony w latach 2011 - 2012. Wówczas ujawniono zamianę sześciu ciał. Nieprawidłowości przy sekcjach zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej dotyczy jedno ze śledztw prowadzonych przez zespół prokuratorów wyjaśniających okoliczności katastrofy.
Postępowanie ws. niedopełnienia obowiązków
Postępowanie dotyczy niedopełnienia w kwietniu 2010 roku obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, w tym ówczesnych prokuratorów Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Ma ono polegać na tym, że nie uczestniczyli na terenie Federacji Rosyjskiej w sekcjach 95 ofiar katastrofy smoleńskiej ani nie wnioskowali o ich dopuszczenie do tych sekcji. Nie nakazali również przeprowadzenia sekcji bezpośrednio po przewiezieniu ciał ofiar do Polski.
W tej sprawie przesłuchanych zostało już kilkudziesięciu świadków, m.in. były premier Donald Tusk, b. minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i była premier, była minister zdrowia Ewa Kopacz. Przesłuchano także byłego ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego, byłego naczelnego prokuratora wojskowego Krzysztofa Parulskiego oraz b. prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta.