Trwa ładowanie...

Kolejna debata o Polsce w Parlamencie Europejskim? Ma dotyczyć aborcji

• W Parlamencie Europejskim może odbyć się kolejna debata o sytuacji w Polsce

• Tym razem ma ona dotyczyć toczącej się w naszym kraju dyskusji o aborcji

• O wpisaniu tego tematu do programu sesji PE zdecydowali sekretarze części grup politycznych

• W czwartek zapadnie ostateczna decyzja na ten temat

Kolejna debata o Polsce w Parlamencie Europejskim? Ma dotyczyć aborcjiŹródło: AFP, fot: Frederick Florin
d16dm4l
d16dm4l

Socjaliści i frakcja Zjednoczonej Lewicy Europejskiej w europarlamencie chcą, by w przyszłym tygodniu w Strasburgu odbyła się debata PE na temat praw kobiet w Polsce - podały unijne źródła. Decyzja, czy taka debata się odbędzie, zapadnie w czwartek.

Według źródeł w Parlamencie Europejskim, propozycje socjalistów i lewicy popierają też Zieloni. Debata miałaby się odbyć we wtorek, 4 października, wieczorem.

W czwartek konferencja przewodniczących PE, czyli liderzy wszystkich grup politycznych, podejmie decyzję, czy debata o prawach kobiet w Polsce zostanie włączona do porządku obrad europarlamentu.

Wiceszef Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki (PiS) uważa, że lewica szuka tematów zastępczych i rozmija się realnymi problemami i oczekiwaniami Europejczyków. Zwrócił uwagę, że projekt ws. przepisów aborcyjnych w polskim Sejmie nie jest rządowy. - Lewica zachodnioeuropejska, czy poplecznicy w innych frakcjach w piętkę gonią, szukając amunicji ideologicznej. Ale przestrzelili, bo nie jest to inicjatywa polskiego rządu - powiedział Czarnecki.

d16dm4l

Inicjatywa ta ma związek z obywatelskim projektem zaostrzenia polskiej ustawy o aborcji. W ubiegły piątek Sejm skierował projekt komitetu "Stop aborcji" do prac w komisjach. Projekt przewiduje bezwzględny zakaz przerywania ciąży i odpowiedzialność karną dla każdego, kto powoduje śmierć dziecka poczętego, również dla matki.

Projekt jest nowelizacją ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży oraz ustawy Kodeks karny; przewiduje zmianę tytułu ustawy na: o powszechnej ochronie życia ludzkiego i wychowaniu do życia w rodzinie.

Projekt i uzasadnienie ustawy przygotowali eksperci Instytutu Ordo Iuris. W inicjatywę zaangażowanych jest jednak szereg organizacji, m.in. Fundacja Pro - Prawo do życia, Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, Instytut im. Ks. Piotra Skargi, Fundacja Życie. Nowością w tym projekcie - w stosunku do wcześniejszych prób zaostrzenia ustawy dotyczącej aborcji - jest karanie matek, czego nie przewidują ani obecnie obowiązujące przepisy, ani większość poprzednich projektów, które trafiały do Sejmu.

Parlament zajmował się Polską na poprzedniej sesji Parlamentu Europejskiego w połowie września. 14 września przyjął rezolucję, w której wyraził zaniepokojenie paraliżem Trybunału Konstytucyjnego. Europosłowie odnieśli się też do innych spraw, które budzą zaniepokojenie części z nich, w tym do ustaw: o mediach, o policji, o prokuraturze, Kodeksu postępowania karnego, ustawy antyterrorystycznej, o służbie cywilnej. W rezolucji mowa jest też o planach wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej oraz kwestii zdrowia reprodukcyjnego kobiet.

d16dm4l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16dm4l
Więcej tematów