Kolejna część sporu w rządzie? Sasin przejął funkcję od premiera Morawieckiego
Wicepremier Jacek Sasin przejął funkcję, którą do tej pory pełnił premier Mateusz Morawiecki. Minister Aktywów Państwowych z końcem roku został Przewodniczącym Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.
Zgodnie z nowym zarządzeniem z 30 grudnia, opublikowanym w Monitorze Polskim, w składzie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów nie ma już premiera. Wiceprzewodniczącym jest natomiast wicepremier i Minister Rolnictwa Henryk Kowalczyk.
To wygrana potyczka Jacka Sasina z Mateuszem Morawieckim, którzy pozostają w sporze.
Komitet Ekonomiczny bez premiera. Szefem Sasin
Według wcześniej obowiązującego zarządzenia, przewodniczącym Komitetu był Prezes Rady Ministrów; a jedynym wiceprzewodniczącym - szef Stałego Komitetu RM. Minister aktywów był jedynie członkiem komitetu.
Zobacz także: "Kaczyński boi się Ziobry". Kalisz tłumaczy, dlaczego
Zmiany w Komitecie Ekonomicznym
W nowym składzie Komitetu Ekonomicznego zabrakło przedstawicieli ministerstw, których już nie ma - zostały przekształcone lub zlikwidowane. To Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (powołano na nowo Ministerstwo Sportu), Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (praca wróciła do Ministerstwa Rodziny), Ministerstwo Cyfryzacji (zlikwidowane) oraz Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej (podzielone).
Pozostali członkowie komitetu to Przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber, Minister do Spraw Unii Europejskiej Konrad Szymański, Minister Finansów Tadeusz Kościński, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda, Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, Minister Rozwoju i Technologii Piotr Nowak, przedstawiciel Prezesa Rady Ministrów w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu w KPRM, oraz Pełnomocnik rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
Zgodnie z zarządzeniem Komitet jest organem pomocniczym Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów. Do jego zadań należy zapewnienie m.in. zapewnienie koordynacji, działań oraz decyzji w sprawach dotyczących gospodarki, finansów publicznych, rozwoju kraju lub w sprawach o przewidywanych skutkach finansowych w wysokości przekraczającej 500 mln zł rocznie oraz rekomendowanie Radzie Ministrów lub Prezesowi Rady Ministrów propozycji w tym zakresie.