Trwa ładowanie...
d3gret3

Kolęda 2020. Proboszcz zebrał rekordowe koperty. Odwdzięcza się, organizując koncert gwiazdy pop-rocka

Proboszcz Parafii w Chobienicach (woj. wielkopolskie) publicznie pochwalił hojność swoich parafian. Ujawnił, że podczas kolędy odwiedził 500 domostw, zbierając, jak sam podkreśla, rekordową kwotę datków ofiar w kopertach. Odwdzięczy się, organizując koncert zespołu Pectus.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Proboszcz Parafii w Chobienicach (woj. wielkopolskie) pochwalił się rekordową kwotą zebraną podczas kolędy.
Proboszcz Parafii w Chobienicach (woj. wielkopolskie) pochwalił się rekordową kwotą zebraną podczas kolędy. (East News, Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)
d3gret3

Ks. Sławomir Ratajczak proboszcz wiejskiej parafii w Chobienicach podsumował swoje spotkania z wiernymi podczas kolędy 2020. Publikując na stronach parafii raport z odwiedzin, uznał za właściwe pochwalenie wiernych za wyjątkową hojność. Odwiedzając łącznie około 500 domostw, zebrał 37,4 tys. zł. Rekord miał jednak paść w malutkiej miejscowości Nowa Wieś Zbąska, gdzie każda z rodzin ofiarowała średnio około 120 zł.

- Ludzie są zadowoleni pod względem finansów osobistych i w pracy. Działa program 500 plus i rodzi się u nas więcej dzieci niż w poprzednich latach. Kwota jest rekordowa, bo parafianie są u nas wyjątkowo zmobilizowani do dzielenia się - komentuje ks. Sławomir Ratajczak w rozmowie z WP.

Zobacz też: Fogiel dementuje plotki wokół wywiadu Kaczyńskiego dla Bilda

Daliście koperty. Ja dokładam 15 tys. zł "ze swoich"

Pieniądze zostaną przeznaczone na remonty dwóch parafialnych kościołów. To nie wszystko. Proboszcz poczuł się zobowiązany hojnością wiernych do tego stopnia, że z własnych finansów postanowił dodać do budżetu remontowego 15 tys. zł.

d3gret3

Ofiarność parafian ma ciekawe wytłumaczenie. Podobnie jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, proboszcz raz w roku organizuje imprezę muzyczną w podziękowaniu za ofiarność. W styczniu do kościoła wsi liczącej niespełna 1300 mieszkańców udało się ściągnąć zespół Golec uOrkiestra. Ksiądz Ratajczak już snuje plany kolejnych imprez: - Za rok chcemy zaprosić na kolędowanie zespół Pectus - dodaje.

Fenomen wsi. Rekordowo cenne koperty

- Parafianie wiedzą, że zebrane datki nie są przecież dla mnie. Finansujemy z tego bardzo kosztowne remonty. Ponadto w samej kolędzie chodzi przecież o spotkanie, okazje do rozmowy, a nie o finanse - podkreśla Ks. Sławomir Ratajczak.

d3gret3

Pytanie, ile dać księdzu pieniędzy w kopertę po kolędzie? - od lat nie schodzi z ust Polaków przyjmujących wizyty duszpasterskie w swoich domach. Specjalnie dla Wirtualnej Polski tę kwestię zbadał Instytut Badań Spraw Publicznych. Jak pisaliśmy, prawie połowa ankietowanych osób (49,72 proc.) deklaruje ofiarę w wysokości do 50 zł. Niespełna co 10 rodzina wkłada do koperty więcej niż 100 zł. Tym większy wydaje się fenomen wielkopolskiej parafii.

Dla porównania jeden z warszawskich księży poinformował, że po kolędzie w parafii dzielnicy Tarchomin w Warszawie zebrał ok. 40 tys. zł. Odwiedził jednak kilkakrotnie więcej domów niż proboszcz w Chobienicach.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3gret3

Podziel się opinią

Share
d3gret3
d3gret3
Więcej tematów