KOD zmieni się w partię polityczną? Kijowski dla WP: nie ma takiej możliwości. To próba zwalczania nas

• W programie #dziejesienazywo lider KOD Mateusz Kijowski zapowiedział powstanie Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji
• Po tej wypowiedzi pojawiły się spekulacje na temat przemiany KOD w partię polityczną
• Kijowski dla WP: nie ma takiej możliwości byśmy porzucili działalność społeczną
• Takie spekulacje to próba zwalczania nas - przekonuje lider KOD

Lider KOD Mateusz Kijowski
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Tomek Ogrodowczyk
Przemysław Dubiński

Kijowski w #dziejesienazywo zapowiedział, że w najbliższym czasie odbędzie się kongres KOD, na którym zostaną wybrane władze stowarzyszenia i przyjęty program. - Trudno jest zacząć w pełni demokratycznymi procedurami. Ktoś musiał coś zacząć, ale będziemy się porządkować zgodnie z takimi zasadami - tłumaczył.

Słowa lidera KOD były szeroko komentowane. Pojawiły się nawet spekulacje na temat przyszłości ruchu oraz jego ewentualnego przekształcenia w partię polityczną. Mateusz Kijowski w rozmowie z WP jednoznacznie zaprzeczył, by taki scenariusz był prawdopodobny.

- Organizowany przez nas kongres nie ma nic wspólnego z próbą stworzenia partii politycznej, zbijaniem poparcia politycznego, tworzeniem list wyborczych, etc. Na takie działania nie ma ani mojej zgody, ani działaczy KOD. Chcę absolutnie i jednoznacznie podkreślić, że nie ma takiej możliwości byśmy porzucili działalność społeczną i przekształcili się w partię polityczną - zapewnia lider KOD.

Kijowski przyznaje również, że osobiście nie ma żadnych ambicji politycznych. - W przeszłości proponowano mi już, bym startował na posła czy radnego, ale ja zawsze odmawiałem i nadal będę konsekwentnie to robił. Co prawda mówi się "nigdy nie mów nigdy", ale mogę zapewnić, że w ciągu najbliższych kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu lat, nie będę wchodził do polityki. Zawsze byłem społecznikiem i niech tak zostanie - dodaje.

Spekulacje na temat przekształcenia KOD w partię polityczną spotkały się również ze zdecydowaną reakcją polityków, którzy zaangażowali się w ten ruch społeczny.

- Kiedy KOD stanie się partią polityczną, to wspólnota pomiędzy nami zniknie i będzie to zwykła konkurencja - przyznał na antenie TVP Info przewodniczący klubu parlamentarnego PO Sławomir Neumann, który zaznaczył jednak, że nie wierzy, iż do tego dojdzie. W podobnym tonie wypowiadał się również Piotr Zgorzelski z PSL.

Mateusz Kijowski zapewnia jednak, że nie zamierza oszukać swoich partnerów, a całe zamieszanie tłumaczy próbą skłócenia KOD. - Gdybyśmy stworzyli partię, to bylibyśmy nieuczciwi w stosunku do naszych partnerów politycznych. Myślę, że wciskanie nas w takie ramy jest jednym ze sposobów na zwalczanie nas. Od pewnego czasu próbuje się nas wrzucać w różne sondaże czy sugerować założenie partii. Wewnątrz KOD zdarzały się osoby mówiące, że być może należałoby spróbować sił w polityce, ale już ich z nami nie ma. Większość działaczy naszego ruchu pomysł o tworzeniu partii po prostu odrzuca - kończy.

Komitet Obrony Demokracji wydał również specjalne oświadczenie w sprawie spekulacji na temat przemiany w partię polityczną. Oto jego treść:

"Komitet Obrony Demokracji stanowczo protestuje przeciwko próbom wciągania w gry polityczne i sugerowania, że KOD będzie się kiedyś ubiegać o władzę, co sugerują niektóre nieprzychylne nam media.

KOD nigdy nie będzie partią polityczną ani nie będzie startować w żadnych wyborach. Jesteśmy ruchem społecznym, którego celem jest obserwowanie działań władzy, protest przeciwko naruszaniu zasad demokracji oraz łamaniu Konstytucji RP. Chcemy obserwować polską scenę polityczną, a nie zaistnieć na niej jako jedna z sił walczących o władzę. Chcemy współpracować ze wszystkimi, którzy podzielają nasz punkt widzenia na sytuację w Polsce, w tym z partiami opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej, ale jako ruch obywatelski, a nie konkurencyjna partia polityczna.

Stanowczo powtarzamy - jesteśmy ruchem obywatelskim, a nie przyszłą partią polityczną. I to się nigdy nie zmieni".

Źródło artykułu: WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Atak na 17-latka w Tarnowie. Finał poszukiwań sprawcy
Atak na 17-latka w Tarnowie. Finał poszukiwań sprawcy
Chełmno. Sprawca potrącenia pięciu osób z zarzutami usiłowania zabójstwa
Chełmno. Sprawca potrącenia pięciu osób z zarzutami usiłowania zabójstwa
Skandal na Kremlu. Influencerka ujawnia tajemniczy romans
Skandal na Kremlu. Influencerka ujawnia tajemniczy romans
Skandal po słowach Dudy. Europoseł przypomniał kultowy film
Skandal po słowach Dudy. Europoseł przypomniał kultowy film
Czy można robić grilla na plaży? Policjant raz na zawsze wyjaśnia
Czy można robić grilla na plaży? Policjant raz na zawsze wyjaśnia
Trump rozmawiał z synową w telewizji. Dygresja na temat kobiet
Trump rozmawiał z synową w telewizji. Dygresja na temat kobiet
Rosjanie próbują stworzyć strefę buforową. Niepokojące prognozy ISW
Rosjanie próbują stworzyć strefę buforową. Niepokojące prognozy ISW
Kontrowersje wokół flag w Cieszynie. Posłowie Konfederacji w akcji
Kontrowersje wokół flag w Cieszynie. Posłowie Konfederacji w akcji
Pościg za migrantami na Dolnym Śląsku. Afgańczycy w rękach służb
Pościg za migrantami na Dolnym Śląsku. Afgańczycy w rękach służb
Niezwykłe odkrycie w ruinach fortu w Anglii. Zmieni historię miejsca?
Niezwykłe odkrycie w ruinach fortu w Anglii. Zmieni historię miejsca?
TISZA z przewagą nad Orbanem. Ambitne plany opozycji na Węgrzech
TISZA z przewagą nad Orbanem. Ambitne plany opozycji na Węgrzech
Burzowa aura nad Polską. Te województwa najbardziej zagrożone
Burzowa aura nad Polską. Te województwa najbardziej zagrożone