Trwa ładowanie...

KOD pozwał "Solidarność". "My się nie godzimy na kłamstwa"

Komitet Obrony Demokracji domaga się przeprosin od NSZZ "Solidarność" za twierdzenie, że do KOD należą m.in. byli funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa i Wojskowych Służb Informacyjnych. Pozew w tej sprawie trafił do Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Share
KOD pozwał "Solidarność". "My się nie godzimy na kłamstwa"
Źródło: PAP, fot: Roman Jocher
d3y7ifb

KOD żąda od związku przeprosin na pierwszej stronie "Tygodnika Solidarność", a także zadośćuczynienia w wysokości 50 tys. zł na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Zobacz też: Protest KOD przed Senatem

- Nie może być tak, że w demokratycznym państwie prawa, w którym walczymy o wartości i wszyscy mamy prowadzić dialog i funkcjonować razem, w publicznej dyskusji dochodzi do takiej sytuacji, w której ktoś za pomocą pomówień, nieprawdy, kłamstw, postprawdy stara się zdyskredytować swoich adwersarzy. My na coś takiego stanowczo się nie godzimy - powiedział dziennikarzom w Gdańsku przed budynkiem sądu sekretarz KOD, Jarosław Marciniak.

d3y7ifb

Sprawa ma związek ze sporem wokół organizacji tegorocznych obchodów 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych na Placu Solidarności w Gdańsku. Organizujący własne uroczystości pomorski KOD zaprosił wówczas "S" do udziału w nich. W odpowiedzi na to prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" przyjęło stanowisko, w którym zaproszenie KOD uznało za "bezczelną prowokację" i podkreśliło, że centralne uroczystości związku dla uczczenia Sierpnia'80 zaplanowano 31 sierpnia w Lubinie (Dolnośląskie) z okazji 35. rocznicy protestów przeciwko stanowi wojennemu w tym mieście - 31 sierpnia 1982 r. zostały śmiertelnie postrzelone trzy osoby.

"Będziemy przypominać ofiary ludzi, którzy zasilają szeregi KOD-u"

"Będziemy przypominać ofiary tych ludzi, którzy tak chętnie zasilają dzisiaj szeregi KOD-u. Mamy tu na myśli tak widocznych i aktywnych prominentnych działaczy KOD jak byli SB-cy, funkcjonariusze WSI, TW i liczni przedstawiciele resortowej PRL-owskiej nomenklatury. Słowem: nie potrafimy sobie wyobrazić wspólnego świętowania z ludźmi, dla których refleksją nie jest słowo przepraszam, a jedynie rozpacz, że nie da się wyżyć za 2 tys. po zmniejszeniu SB-eckiej emerytury" - podkreśliła w oświadczeniu 17 sierpnia Komisja Krajowa NSZZ "S".

Marciniak wyjaśnił, że KOD przed decyzją o złożeniu pozwu w sądzie wysłał wcześniej do władz "S" prośbę o przeprosiny, ale związek na to nie odpowiedział.

"S" podtrzymuje swoje stanowisko

- Nie wycofujemy się z niczego, co zostało zamieszczone w naszym stanowisku - powiedział rzecznik prasowy "S", Marek Lewandowski. Dodał, że związek ustosunkuje się szczegółowo do pozwu KOD po zapoznaniu się z jego treścią.

d3y7ifb

Ostatecznie, pomorski KOD przeniósł miejsce organizacji obchodów 37. rocznicy Sierpnia '80 z Placu Solidarności przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w okolice pobliskiej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Było to skutkiem decyzji wojewody pomorskiego, który w odpowiedzi na pismo władz komisji zakładowej NSZZ "S" Stoczni Gdańskiej, zgodę na organizowanie "zgromadzeń cyklicznych" w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych przyznał "Solidarności".

Na konferencji prasowej przed budynkiem gdańskiego sądu przedstawiciele KOD poinformowali też o piśmie wysłanym w środę do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka, w którym proszą o dane dotyczące "czynności procesowych podejmowanych przez policję" (ich liczba, zakres i miejsce) wobec "uczestników protestów prodemokratycznych" na terenie całego kraju. (W Słupsku policja po przesłuchaniach nie dopatrzyła się przekroczenia prawa ze strony uczestników lipcowych protestów - informuje TVN24).

"W szczególności zwracamy się o przedstawienie informacji dotyczących postępowań prowadzonych w sprawach protestów lipcowych, w obronie Puszczy Białowieskiej, w obronie praw kobiet i w obronie praw do zgromadzeń" - czytamy w piśmie.

Wiceprzewodnicząca KOD Magdalena Filiks dodała, że dla organizacji i osób prywatnych, wobec których zastosowano szykany i represje KOD organizuje bezpłatną pomoc prawną.

d3y7ifb

Podziel się opinią

Share
d3y7ifb
d3y7ifb
Więcej tematów