Qaqwqwrqw

KOD kończy protest przed Kancelarią Premiera. Opublikowano wyroki

Dzień opublikowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego stanie się datą historyczną – podkreśla Komitet Obrony Demokracji. I dziękuję wszystkim tym, który od ponad dwóch lat protestowali przed Kancelarią Premiera.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Znakiem rozpoznawczym pikiety stał licznik informujący przez ile dni rząd nie opublikował wyroków TK
Znakiem rozpoznawczym pikiety stał licznik informujący przez ile dni rząd nie opublikował wyroków TK (PAP, Fot: Paweł Supernak)
Qaqwqwrqw

Działacze KOD stwierdzili, że "ciągły, nieprzerwany protest obywatelski stał się jasnym sygnałem dla PiS-u, że społeczeństwo pamięta i stoi na straży konstytucji tak długo, jak będzie trzeba. "I tak długo, jak było trzeba byliśmy pod Kancelarią Premiera" – piszą.

KOD zapowiedział na godz. 19 w czwartek wydarzenie kończące pikietę. Jej znakiem rozpoznawczym stała się przyczepa i licznik informujący przez ile dni rząd nie opublikował wyroków.

Demonstrujący przez 818 dni działacze KOD-u domagali się publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego, ale jednocześnie podkreślają, że PiS publikując je we wtorek próbuje "oszukać Unię Europejską", bo nie mają one już znaczenia. KOD podkreśla, że przyznanie się przez PiS do winy nie naprawi wyrządzonych szkód w porządku prawnym.

Qaqwqwrqw

Rząd nie publikował wyroków niekorzystnych wyroków

Pikieta KOD była odpowiedzią na niepublikowanie przez rząd wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Naprzeciwko głównego wejścia do budynku ustawiono przyczepę oraz licznik, na którym działacza KOD odliczali kolejne dni od wydania 9 marca 2016 r. przez TK wyroku stwierdzającego niekonstytucyjność nowelizacja ustawy o TK autorstwa PiS z grudnia 2015 r.

Zobacz także: Kancelaria Sejmu podliczy protest. Posłanka bierze rachunek na siebie

Qaqwqwrqw

We wtorek w Dzienniku Ustaw opublikowano trzy wyroki Trybunału Konstytucyjnego, w tym ten z 9 marca 2016 r. Przy opublikowanym wyroku sprzed dwóch lat dopisano, że rozstrzygnięcie zostało "wydane z naruszeniem przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym" i dotyczyło ono "aktu normatywnego, który utracił moc obowiązującą".

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

Polub WP Wiadomości
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw