Trwa ładowanie...

Opublikowano zaległe wyroki Trybunału Konstytucyjnego. Wydano je dwa lata temu

W Dzienniku Ustaw opublikowano trzy wyroki Trybunału Konstytucyjnego. Dotyczą one ustaw o Trybunale Konstytucyjnym z 22 grudnia 2015 r. i 22 lipca 2016 r. Rząd przekonywał, że są to tylko stanowiska niektórych sędziów.

Opublikowano zaległe wyroki Trybunału Konstytucyjnego. Wydano je dwa lata temuŹródło: flickr.com
d4elium
d4elium

Przy opublikowanych wyrokach sprzed dwóch lat dopisano, że rozstrzygnięcie zostało "wydane z naruszeniem przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym" i dotyczyło ono "aktu normatywnego, który utracił moc obowiązującą".

Zaległe wyroku opublikowano na podstawie uchwalonej kilka tygodni temu ustawy.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca 2016 r. stwierdzał, że nowelizacja ustawy o TK autorstwa PiS z grudnia 2015 r. była niekonstytucyjna. Również wyrok z 11 sierpnia 2016 r. mówił, że nowa ustawa o TK z 22 lipca 2016 r. jest częściowo niekonstytucyjna.

Zobacz także: Lisicki: Dyplomaci chcą zaskarżenia Polski do Strasburga. "To nasz trybunał"

Wyroki usunięto ze strony Trybunału Konstytucyjnego

Opublikowane właśnie wyroki Trybunału Konstytucyjnego w zeszłym roku zniknęły z oficjalnej strony TK. Wszystkie trzy (z 9 marca 2016 r., 11 sierpnia 2016 r., 7 listopada 2016 r.) pochodzą z czasów, kiedy prezesem Trybunału był prof. Andrzej Rzepliński i dotyczą ustaw o TK.

Wcześniej rząd i politycy PiS pytani, dlaczego wyroki nie są publikowane stwierdzali, że nie można o nich mówić, jak o wyrokach. Dwa lata temu ówczesny rzecznik rządu Rafał Bochenek mówił o wyroku z 9 marca 2016 r., że "rząd nie może opublikować stanowiska niektórych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, które nie jest oparte na przepisach prawa".

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

d4elium
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4elium
Więcej tematów