Trwa ładowanie...
dry5o6q

Opublikowano zaległe wyroki Trybunału Konstytucyjnego. Wydano je dwa lata temu

W Dzienniku Ustaw opublikowano trzy wyroki Trybunału Konstytucyjnego. Dotyczą one ustaw o Trybunale Konstytucyjnym z 22 grudnia 2015 r. i 22 lipca 2016 r. Rząd przekonywał, że są to tylko stanowiska niektórych sędziów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Opublikowane właśnie wyroki TK rok temu zniknęły ze strony Trybunału
Opublikowane właśnie wyroki TK rok temu zniknęły ze strony Trybunału (flickr.com)
dry5o6q

Przy opublikowanych wyrokach sprzed dwóch lat dopisano, że rozstrzygnięcie zostało "wydane z naruszeniem przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym" i dotyczyło ono "aktu normatywnego, który utracił moc obowiązującą".

Zaległe wyroku opublikowano na podstawie uchwalonej kilka tygodni temu ustawy.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca 2016 r. stwierdzał, że nowelizacja ustawy o TK autorstwa PiS z grudnia 2015 r. była niekonstytucyjna. Również wyrok z 11 sierpnia 2016 r. mówił, że nowa ustawa o TK z 22 lipca 2016 r. jest częściowo niekonstytucyjna.

dry5o6q

Zobacz także: Lisicki: Dyplomaci chcą zaskarżenia Polski do Strasburga. "To nasz trybunał"

Wyroki usunięto ze strony Trybunału Konstytucyjnego

Opublikowane właśnie wyroki Trybunału Konstytucyjnego w zeszłym roku zniknęły z oficjalnej strony TK. Wszystkie trzy (z 9 marca 2016 r., 11 sierpnia 2016 r., 7 listopada 2016 r.) pochodzą z czasów, kiedy prezesem Trybunału był prof. Andrzej Rzepliński i dotyczą ustaw o TK.

Wcześniej rząd i politycy PiS pytani, dlaczego wyroki nie są publikowane stwierdzali, że nie można o nich mówić, jak o wyrokach. Dwa lata temu ówczesny rzecznik rządu Rafał Bochenek mówił o wyroku z 9 marca 2016 r., że "rząd nie może opublikować stanowiska niektórych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, które nie jest oparte na przepisach prawa".

dry5o6q

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

dry5o6q

Podziel się opinią

Share

dry5o6q

dry5o6q
Więcej tematów