Trwa ładowanie...

Tajemnica znikających wyroków. Wyparowały ze strony Trybunału Konstytucyjnego

Na oficjalnej stronie TK brakuje trzech wyroków. Wszystkie pochodzą z czasów, kiedy prezesem instytucji był jeszcze prof. Andrzej Rzepliński. Dotyczyły one ustaw o Trybunale.

Tajemnica znikających wyroków. Wyparowały ze strony Trybunału KonstytucyjnegoŹródło: PAP, fot: Marcin Obara
d4l4um9
d4l4um9

Na stronie TK nie znajdziemy już wyroków: K 47/15, K 39/16 i K 44/16. Można odnaleźć jedynie ich "wspomnienie" w innych dokumentach, w których były cytowane. Ich treść nie jest już jednak dostępna.

Jeden z wyroków rozstrzygał, czy przepisy o wyborze prezesa i wiceprezesa Trybunału są zgodne z konstytucją. Ten wyrok budził szczególne emocje i nigdy nie został opublikowany przez Centrum Legislacyjne Rządu. Nie było zgodności co do tego, czy jest prawomocny, czy też należałoby go uznać jedynie za "pogląd".

Dlaczego narosły wokół niego takie kontrowersje? TK orzekł o niekonstytucyjności nowelizacji ustawy o TK z 22 grudnia 2015 r. Nowelizacja, krótko mówiąc, zwiększała kompetencje rządu i prezydenta względem Trybunału. Tym samym zaistniało ryzyko wypaczenia sensu działania tej instytucji, która ma być niezależna.

Nie wiadomo dlaczego wyroki zniknęły ze strony. Ale to nie pierwsze wątpliwości, jakie rodzi ostatnio funkcjonowanie Trybunału. Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że pod rządami Julii Przyłębskiej praca instytucji bardzo zwolniła.Jest mniej wyroków, a liczba planowanych rozpraw spadła. W maju do grafiku zostały wpisane dwie, z czego jedną od razu odwołano.

W ostatnich miesiącach spadło również zaufanie społeczne do Trybunału. Badanie CBOS z marca tego roku pokazało, że Trybunał dobrze ocenia 19 proc. ankietowanych, natomiast źle aż 46 proc.

d4l4um9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4l4um9
Więcej tematów