Kobiety staną do poboru
Prawie 30 kobiet, głównie absolwentek pielęgniarstwa w tarnowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, stanie jutro przed komisją poborową. To od wielu lat pierwsza w Tarnowie tak liczna grupa przedstawicielek płci pięknej, które otrzymają kategorie wojskowe, a w przyszłości będą mogły zostać wcielone do armii - pisze "Gazeta Krakowska".
20.04.2005 | aktual.: 20.04.2005 07:40
Komisje wojskowe dla kobiet praktycznie nie różnią się niczym od tych, na których stawiają się mężczyźni z kolejnych roczników (tym razem obowiązek ten dotyczył urodzonych w 1986 roku). - Kobiety również będą musiały przejść podstawowe badania, a także stanąć przed komisją poborową. Przydzielone zostaną im kategorie, do ich rąk trafią też książeczki wojskowe - mówi współodpowiedzialny za organizację poboru dyrektor wydziału spraw obywatelskich tarnowskiego magistratu Robert Rogala. W przeciwieństwie do mężczyzn nie dostaną one powołania do odbycia zasadniczej służby wojskowej.
W Polsce nie ma takich jednostek. Mogą jednak próbować sił w służbie zawodowej, jako personel medyczny. Jak mówi R. Rogala pobór, któr y dobiega właśnie końca, minął w tym roku spokojnie. Jedynie w przypadku kilku młodzieńców, unikających stawienia się przed komisją, niezbędne okazało się skorzystanie z pomocy policji i doprowadzenie siłą. W rezer wowym (29 kwietnia) terminie przed komisjami stawić się mają jeszcze wszyscy ci, którzy z różnych względów nie mogli tego zrobić wcześniej. W tym dniu przyjęci będą także ci, którzy otrzymali wezwania na 8 kwietnia. Z racji pogrzebu Papieża, komisje w tym dniu zawiesiły swoją pracę.
(PACH)