Kobiety proszą Tuska o pomoc
Organizacje kobiece apelują do premiera Donalda Tuska o wprowadzenie zaleceń Komitetu Praw Ekonomicznych ONZ, który w ostatnim raporcie "wyraził zaniepokojenie" przestrzeganiem praw człowieka w Polsce.
27.11.2009 | aktual.: 27.11.2009 14:06
Organizacje kobiece wystosowały w tej sprawie list do premiera. Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Centrum Praw Kobiet oraz Kampania przeciw Homofobii piszą, że Komitet w raporcie z 20 listopada "zwrócił uwagę na poważne zaniedbania w zakresie polityki równościowej i antydyskryminacyjnej".
"Wytknął niedostateczną politykę w zakresie przemocy wobec kobiet. Wreszcie kilka rekomendacji poświęcił prawom seksualnym i reprodukcyjnym" - napisały organizacje.
Zaznaczyły, że w ocenie Komitetu "działania Pełnomocniczki ds. Równego Traktowania i Rzecznika Praw Obywatelskich nie przynoszą widocznych zmian". Podkreśliły, że "Komitet jest poważnie zaniepokojony uporczywym uchylaniem się rządu polskiego od realizacji zaleceń Komitetu".
Przewodnicząca Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Wanda Nowicka zwróciła uwagę, że Komitet wskazuje, że Polska "nie zapewnia obywatelom podstawowych usług w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnym oraz że publiczny system opieki zdrowotnej nie gwarantuje środków antykoncepcyjnych oraz świadczeń związanych z planowaniem rodziny". - Komitet pisze też, że ubolewa nad nieuwzględnieniem środków planowania rodziny w budżecie - powiedziała Nowicka.
- Jedna z rekomendacji dotyczy zaniepokojenia liczbą nielegalnych aborcji w Polsce - powiedziała Nowicka. Zaznaczyła, że Komitet wzywa Polskę "do przestrzegania przepisów dotyczących aborcji oraz szybkiego i systematycznego mechanizmu kierowania pacjentek do innych lekarzy lub placówek w przypadku odmowy wykonania zabiegu z przyczyn moralnych".
Marta Abramowicz z Kampanii przeciw Homofobii zwróciła uwagę na brak edukacji seksualnej w szkołach oraz zaniepokojeni Komitetu "doniesieniami o homofobii".
Urszula Nowakowska z Centrum Praw Kobiet powiedziała, że Komitet zaznacza, że ustawa o przeciwdziałaniu przemocy domowej nie zawiera wystarczających gwarancji dla ofiar. Wzywa do zaostrzenia przepisów, dotyczących przemocy domowej - w tym wprowadzenie odpowiedzialności karnej za taką przemoc, także za gwałt małżeński oraz wprowadzenie zakazu stosowania kar cielesnych. - Komitet wzywa też do równouprawnienia kobiet na rynku pracy - takiej samej płacy za pracę - powiedziała Nowakowska.
Nowicka, pytana jak wygląda Polska na tle innych państw ONZ, powiedziała, że Komitet nie przedstawił informacji zbiorczej. Organizacje te wcześniej sporządziły raport o stanie przestrzegania praw człowieka w Polsce, który przedstawiły Komitetowi. Nowicka zwróciła uwagę, ze zalecenia Komitetu są wielokrotnie powtarzane.