Yoshiko Kawashima
Księżniczka wśród szpiegów, kuzynka ostatniego cesarza Chin. Na większości fotografii nosi stroje skrojone na męską modłę lub japońskie mundury. Przejawiała obsesyjne zainteresowanie Japonią i militarno-nacjonalistycznym ustrojem, który w niej panował. Japoński wywiad, znając sympatie Yoshiko, zaproponował jej współpracę z Armią Kwantuńską i marionetkowym rządem w Mandżukuo.
Jej pierwsza misja miała na celu zwerbowanie Puyi, ostatniego cesarza dynastii mandżurskiej Qing. W przeciwieństwie do wielu szpiegów kobiet, które korzystały ze swoich wdzięków, Yoshiko podczas mnóstwa misji podawała się za mężczyznę.
W 1932 roku wsławiła się tłumieniem chińskiego buntu. Sformowała antypowstańczą kawalerię, która spacyfikowała powstanie w Mandżukuo. W tym czasie marionetkowy, japoński rząd okrzyknał ją "Joanną d'Arc Dalekiego Wschodu". Yoshiko zyskała rozgłos i dalsza działalność szpiegowska była możliwa. Z czasem Japończycy zapomnieli o swojej Joannie d'Arc, a wywiad przestał się nią interesować.
Wkrótce po zajęciu Mandżurii przez ZSRR została schwytana przez Kuomintang, który skazał ją na śmierć za kolaborację. Była jedną z głównych postaci filmu Bernardo Bertolucciego "Ostatni cesarz" z 1987 roku.