Kobiety lewicy szykują zmiany w ustawie aborcyjnej
Marszałek Senatu Longin Pastusiak zgodził
się, by Senat zajął się przygotowaniem liberalizacji ustawy
aborcyjnej - poinformowała senator SLD-UP Zdzisława Janowska.
Inny projekt zmian w ustawie aborcyjnej,
dopuszczający przerywanie ciąży ze względów społecznych
przygotowała posłanka SLD Joanna Sosnowska. W Warszawie trwa II Kongres Kobiet Lewicy pod hasłem "Kobiety szansą na normalność".
14.06.2003 | aktual.: 14.06.2003 13:38
Janowska nie ukrywała w rozmowie z dziennikarzami, że prace nad projektem pójdą szybciej w Senacie niż w Sejmie, w którym jest znacznie więcej opozycji. Według Janowskiej, skoro marszałek Senatu wyraził zgodę na pracę nad projektem, mogłyby one odbywać się już w lipcu w Senacie.
Sosnowska poinformowała, że przygotowała już projekt nowelizacji ustawy aborcyjnej, a w najbliższych dniach zajmie się nim jeden z parlamentarnych zespołów SLD i zapadnie decyzja, czy projekt uzyska akceptację klubu.
Sosnowska poinformowała, że jej projekt zakłada możliwość dokonywania aborcji ze względów społecznych pod warunkiem, że o istnieniu takich względów rozstrzygnie sąd rodzinny. W projekcie znajduje się także propozycja refundacji antykoncepcji i "farmakologicznego wspomagania rozrodu".
W kongresie biorą udział kobiety z całej Polski, parlamentarzystki SLD, marszałkowie Sejmu i Senatu, pełnomocnik ds. równego statusu kobiet i mężczyzn Izabela Jaruga-Nowacka i Jolanta Banach - założycielka Forum Równych Szans i Praw Kobiet, a obecnie wiceminister pracy.
W swym wystąpieniu Banach podkreśliła, że kobietom "oczywiście" chodzi m.in. o przywrócenie edukacji seksualnej w szkołach oraz prawa do aborcji, ale nie tylko o to.
Jaruga-Nowacka natomiast zaznaczyła, że urząd pełnomocnika ds. równych praw kobiet i mężczyzn będzie musiał istnieć w Polsce po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej. Reguluje to - jak podkreśliła - taka sama dyrektywa, jak ta, która zobowiązuje nasz kraj do "kolczykowania krów".
W sobotę kongres ma przyjąć deklarację ideową i programową oraz stanowisko delegatek kongresu w sprawie działań SLD na rzecz równego statusu kobiet i mężczyzn. W propozycji stanowiska zapisano postulat zmiany statutu SLD i wprowadzenie do niego parytetów udziału płci na listach wyborczych i na stanowiskach w partii.