Kobieta urodziła dziecko dzięki przeszczepowi jajnika siostry
Dzięki przeszczepowi jajnika od siostry
bliźniaczki kobieta, która w wieku 14 lat przeszła nienaturalnie
wczesny przekwit i stała się bezpłodna, urodziła córeczkę -
donieśli naukowcy amerykańscy. Jest to pierwszy udany poród po
przeszczepieniu jajnika od innej kobiety.
Wcześniej, we wrześniu 2004 r., 32-letnia Belgijka urodziła dziecko dzięki transplantacji tkanki z własnego jajnika, który zamrożono kilka lat wcześniej.
Teraz matką została 26-letnia Stephanie Yarber. W kwietniu 2004 r., w Szpitalu Św. Łukasza w Saint Louis przeszczepiono jej fragment jajnika od siostry bliźniaczki, która nie utraciła zdolności rozrodczych i zdążyła już urodzić trójkę dzieci.
Wcześniejsze przeszczepy siostrzanych komórek jajowych nie dawały dobrych wyników. Ale już niedługo po transplantacji jajnika Stephanie zaczęła miesiączkować, a później zaszła w ciążę.
Ryzyko odrzucenia transplantu było minimalne, gdyż siostry są bliźniaczkami jednojajowymi, co oznacza, że mają identyczny zestaw genów. Dzięki temu układ odpornościowy jednej z nich nie rozpoznaje tkanek drugiej jako obce.
Zdaniem kierującego operacją przeszczepu dr. Shermana Silbera sukces, jaki udało się osiągnąć w przypadku Stephanie czy w przypadku pacjentki belgijskiej, otwiera nowe perspektywy w medycynie. Fakt, że przeszczepiona tkanka jajnika może normalnie funkcjonować oznacza, że wiele kobiet, które z różnych powodów (jak np. choroba nowotworowa) przedwcześnie stają się bezpłodne, będzie mogło mieć własne dzieci.