Trwa ładowanie...

Kłócą się o proboszcza. Padają mocne słowa

Parafianie z Zasowa nie odpuszczają. W niedzielę po mszy protestowali przed plebanią. Wierni nie zgadzają się z decyzją o usunięciu byłego już proboszcza. W dodatku nie układa się im się z nowym wikariuszem.

Konflikt w parafii. Wierzący zaczęli protestowaćKonflikt w parafii. Wierzący zaczęli protestowaćŹródło: East News, fot: Karol Porwich
d3j04x6
d3j04x6

Protesty w parafii w Zasowie (województwo podkarpackie) opisał portal nowiny24.pl. Konflikt między wiernymi a wikariuszem pojawił się w 2022 roku.

Stało się to po tym, jak na emeryturę odszedł dotychczasowy proboszcz - ks. Krzysztof Pietras.

Wtedy jego następca ks. Józef Szcześniak zaczął wprowadzać zmiany - jedną z nich jest m.in. wprowadzenie opłat cmentarnych. Nowe wytyczne nie spodobały się parafianom, którzy przywykli do dialogu z dotychczasowym proboszczem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Szlacheckie uczty w Polsce. Tak zabawiano się, gdy chłopi harowali

Tak chciano zażegnać konflikt

Biskup z Tarnowa zadecydował o zmianie proboszcza i od 1 lipca 2023 roku mianował na to miejsce ks. Pawła Skrabę. Tym samem zadecydowano o tym, aby parafię opuścił stary proboszcz.

d3j04x6

Rzecznik prasowy diecezji tarnowskiej ks. Ryszard Nowak przekazał serwisowi nowiny24.pl, że "takie rozwiązanie jest koniecznie, ażeby zażegnać źródło konfliktu".

Niektórzy niezadowoleni parafianie nie zgadzają się z decyzją, aby stary proboszcz opuścił plebanię. Jednak ks. Nowak zaznaczył, że do kurii wpływały także skargi na niego. - Część parafian wprost mówi o tym, że jest on stroną w tym konflikcie i nie wyobrażają sobie unormowania sytuacji w parafii - dodał w rozmowie z lokalnym portalem. Mimo to niektórzy parafianie zadecydowali się protestować w niedzielę po porannej mszy.

Wykłócają się o prałata. Chcą się pozbyć proboszcza

Jedna z protestujących kobiet powiedziała portalowi nowiny24.pl, że parafianie, którzy zebrali się w niedzielę, chcą bronić ks. prałata, który w parafii pracował 40 lat.

d3j04x6

- Nie zgadzamy się z decyzją kurii, że ksiądz prałat musi opuścić naszą parafię. Przypominamy, że to my finansujemy utrzymanie kościoła, plebanii i cmentarza i dlatego mamy prawo żądać, by nasz ks. proboszcz emeryt mieszkał w naszej parafii do końca swoich dni - wskazała.

Przeczytaj też:

d3j04x6

Źródło: nowiny24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3j04x6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j04x6
Więcej tematów