Klimatyczne porozumienie
Podczas konferencji klimatycznej w marokańskim Marakeszu osiągnięto długo oczekiwane porozumienie w sprawie ratyfikacji Protokołu z Kyoto. Dokument zakłada redukcję emisji gazów cieplarnianym przez państwa uprzemysłowione o 5,2%.
Informację o porozumieniu podał rzecznik Belgii, która sprawuje przewodnictwo w Unii Europejskiej. Dzięki kompromisowi, uchwalony w 1997 roku Protokół z Kyoto będzie mógł wejść w życie.
Porozumienie, przyjęte na zakończenie dwutygodniowej ONZ-owskiej konferencji, zawiera dokładne wytyczne mające ograniczyć negatywny wpływ przemysłu na środowisko. Musi ono jednak zostać jeszcze zatwierdzone przez posiedzenie plenarne konferencji, następnie musi zostać przyjęte przez rządy państw uczestniczących w konferencji.
W 1997 roku w japońskim mieście Kyoto uchwalono protokół o ograniczeniu emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Zakładał on, że w latach 2008-2012 ich emisja ta spadnie o 5,2%, w stosunku do roku 1990. Największą przeszkodą realizacji tego dokumentu były dotychczas sprzeciwy Rosji oraz Japonii, które nie zgadzały się z niektórymi punktami protokołu. Obecnie Rosja zapowiedziała, że ratyfikuje protokół z Kyoto.
Ostatecznym celem, któremu ma służyć ograniczenie emisji gazów przemysłowych, jest zapobieganie globalnemu ociepleniu, które powoduje topnienie lodowców, podniesienie poziomu mórz, występowaniu nieprzewidzianych susz i powodzi. (an, mp)