Trwa ładowanie...
d1wcswe

Klimatyczne porozumienie

Podczas konferencji klimatycznej w marokańskim Marakeszu osiągnięto długo oczekiwane porozumienie w sprawie ratyfikacji Protokołu z Kyoto. Dokument zakłada redukcję emisji gazów cieplarnianym przez państwa uprzemysłowione o 5,2%.

d1wcswe
d1wcswe

Informację o porozumieniu podał rzecznik Belgii, która sprawuje przewodnictwo w Unii Europejskiej. Dzięki kompromisowi, uchwalony w 1997 roku Protokół z Kyoto będzie mógł wejść w życie.

Porozumienie, przyjęte na zakończenie dwutygodniowej ONZ-owskiej konferencji, zawiera dokładne wytyczne mające ograniczyć negatywny wpływ przemysłu na środowisko. Musi ono jednak zostać jeszcze zatwierdzone przez posiedzenie plenarne konferencji, następnie musi zostać przyjęte przez rządy państw uczestniczących w konferencji.

W 1997 roku w japońskim mieście Kyoto uchwalono protokół o ograniczeniu emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Zakładał on, że w latach 2008-2012 ich emisja ta spadnie o 5,2%, w stosunku do roku 1990. Największą przeszkodą realizacji tego dokumentu były dotychczas sprzeciwy Rosji oraz Japonii, które nie zgadzały się z niektórymi punktami protokołu. Obecnie Rosja zapowiedziała, że ratyfikuje protokół z Kyoto.

Ostatecznym celem, któremu ma służyć ograniczenie emisji gazów przemysłowych, jest zapobieganie globalnemu ociepleniu, które powoduje topnienie lodowców, podniesienie poziomu mórz, występowaniu nieprzewidzianych susz i powodzi. (an, mp)

d1wcswe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wcswe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj