Klich: wkrótce do Sejmu trafi osiem projektów ustaw o wojsku
Rychłe skierowanie do Sejmu ośmiu projektów ustaw, w tym sześciu związanych z profesjonalizacją wojska, zapowiedział w czwartek minister obrony Bogdan Klich. Nowo powołana Agencja Uzbrojenia ma przejąć zadania Agencji Mienia Wojskowego i departamentu zaopatrywania MON.
Klich poinformował posłów z komisji obrony, że MON przygotowało lub kończy prace nad propozycjami nowych ustaw lub nowelizacji dotyczących - oprócz uzawodowienia - wyposażania wojska w sprzęt i zaopatrywania go np. w energię i wodę.
Minister przypomniał, że rząd Donalda Tuska przyspieszył planowaną profesjonalizację. Ostatnie wcielenie do wojska MON planuje na grudzień bieżącego roku, tak by żołnierze z poboru kończyli służbę we wrześniu 2009. W tym celu MON planuje zwiększenie korpusu szeregowych zawodowych. Ma temu służyć nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony.
Klich zapowiedział przedstawienie projektów nowych ustaw o zakwaterowaniu sił zbrojnych i o dyscyplinie wojskowej. Ta ostatnia ma rozszerzyć listę kar i nagród i umożliwić szybszą politykę dyscyplinarną.
Nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony ma zawiesić służbę zasadniczą i obowiązek przeszkolenia studentów, wprowadzić narodowe siły rezerwy, zastąpić pobór rekrutacją. Ureguluje też nowe zadania wojewódzkich sztabów wojskowych i wojskowych komend uzupełnień.
Znowelizowana ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych ma zmienić zasady wyznaczania stanowisk służbowych i rozluźnić ograniczenia dotyczące powtarzalności kadencji na niektórych stanowiskach.
Inne zmiany w tej ustawie, zwanej pragmatyczną, mają zapewnić pomoc prawną i finansową, związaną z wypadkami nie tylko na misjach zagranicznych, ale i w kraju. Klich powiedział, że bodźcem do tych propozycji były bolesne doświadczenia z Nangar Khel i z katastrofy CASY. Przypomniał, że MON przejęło koszty obrony żołnierzy z Afganistanu; umowy z pięcioma adwokatami kosztowały dotychczas 148 tys. zł.
Klich potwierdził zamiar likwidacji Agencji Mienia Wojskowego, którą ma od przyszłego roku zastąpić Agencja Uzbrojenia. Przejmie ona od AMW jedynie gospodarowanie zbędnymi ruchomościami. Nieruchomości niepotrzebne wojsku mają przejść w ręce samorządów.
Agencja Uzbrojenia ma też przejąć kompetencje departamentu zaopatrywania sił zbrojnych, który MON planuje rozwiązać, oraz departamentu polityki zbrojeniowej - ten ma zostać zredukowany.
Mówiąc o Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, Klich zapowiedział wprowadzenie nowego świadczenia mieszkaniowego. Ma to być ekwiwalent przyznawany na wynajęcie mieszkania tam, gdzie wojsko nie ma żadnych kwater służbowych.