Klich: trzeba podnieść jakość szkoleń w armii
Zdaniem szefa MON Bogdana Klicha, katastrofa wojskowego samolotu transportowego CASA unaoczniła konieczność poprawienia systemu szkolenia w armii.
15.05.2008 | aktual.: 15.05.2008 17:35
Tym co jest zasadniczym zadaniem dla wojska polskiego, we wszystkich czterech rodzajach Sił Zbrojnych, we wszystkich instytucjach około wojskowych jest podniesienie poziomu szkolenia. Chodzi min. o zwrócenie uwagi na to, by standardy szkoleniowe były przestrzegane, a procedury dostosowane do nowej techniki która wchodzi na wyposażenie armii - powiedział Bogdan Klich.
Minister był pytany o konsekwencje wobec 23 osób pośrednio odpowiedzialnych za katastrofę samolotu. Jak podkreślił, decyzje ws. sankcji będą podejmować przełożeni dyscyplinarni wojskowych. Nie jest sprawą ministra obrony przesądzanie czym mają się zakończyć postępowania - dodał.
Minister przypomniał ze decyzje kadrowe wobec bezpośrednio odpowiedzialnych za katastrofę podjął tuż po otrzymaniu raportu dotyczącego przyczyn tragedii.
Stanowiska stracili wtedy dowódca 13 Eskadry Lotnictwa Transportowego w Krakowie, kontroler zbliżania i precyzyjnego podejścia na lotnisku w Mirosławcu, komendant Wojskowego Portu Lotniczego w Mirosławcu, kontroler lotniska i szef zmiany w Centrum Operacji Powietrznych.
Klich nie chciał ujawnić wobec kogo "pośrednio" odpowiedzialnego za tragedię mają być wszczęte postępowania. Potwierdził jedynie, że wśród 23 osób jest pięciu generałów.
Jak powiedział, o wynikach postępowań dyscyplinarnych poinformuje opinię publiczną Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Franciszek Gągor, ale już po ich zakończeniu.
W środę Sztab Generalny poinformował, że "w grupie wskazanych przez komisję żołnierzy zawodowych znajdują się zróżnicowani stopniem i rangą oficerowie i podoficerowie z Sił Powietrznych oraz z innych jednostek".
W komunikacie SG podkreślono, że mając na uwadze zasadę niejawności postępowania dyscyplinarnego - dane personalne osób w stosunku do których wnioskuje się o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego nie zostaną podane do publicznej wiadomości.
SG przypomina, że żołnierz zawodowy może być ukarany takimi karami dyscyplinarnymi jak: upomnienie, nagana, kara pieniężna, odwołanie z zajmowanego stanowiska służbowego, ostrzeżenie o niepełnej przydatności do zawodowej służby wojskowej oraz usunięcie z zawodowej służby wojskowej.