Atak kleszczy. Są już nawet w miastach

Wraz z wiosną uaktywniają się kleszcze, których liczebność i zasięg w Polsce stale rośnie. Sprzyjają im bowiem coraz wyższe temperatury. Obecnie owady można już spotkać nie tylko na terenach leśnych i łąkach, ale też w miastach.

Kleszcze coraz groźniejsze w Polsce. Niepokojące informacje
Kleszcze coraz groźniejsze w Polsce. Niepokojące informacje
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Łukasz Kuczera

17.04.2023 | aktual.: 17.04.2023 13:51

Wystarczy spacer do miejskiego parku, aby wrócić do domu z kleszczem. Owady rozprzestrzeniają się bowiem po Polsce i pojawiają się na nowych terenach - ostrzega TVN24.

- W ciągu ostatnich paru lat, wiele badań wskazuje na to, że tereny zurbanizowane i miejskie są takim samym, albo nawet i większym siedliskiem dla kleszczy, jak lasy - powiedział prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Kleszcze coraz groźniejsze w Polsce. Niepokojące informacje

Nie każdy kleszcz przenosi niebezpieczne patogeny, które wywołują groźne choroby, ale osoby spacerujące wokół traw i po terenach leśnych powinny uważać. Ze statystyk przytoczonych przez TVN24 wynika, że tylko w ubiegłym roku na kleszczowe zapalenie mózgu zachorowało 445 osób. Dla porównania w roku 2021 potwierdzono "tylko" 210 przypadków tej choroby.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kleszczom sprzyjają coraz cieplejsze zimy, w trakcie których brakuje śniegu, a okresy z długotrwałym mrozem są coraz krótsze. Owadom wystarczy, że temperatura wynosi nieco ponad 0 st. C, aby rozpoczęły swoją aktywność.

Bardzo groźne konsekwencje dla zdrowia może wywołać też borelioza, którą zarazić może co piąty kleszcz. W tym przypadku liczy się czas - im szybciej pozbędziemy się intruza, tym szanse na zachorowanie są mniejsze. - Borelioza wymaga tego, żeby kleszcz żerował w naszej skórze co najmniej 24 godziny - powiedziała prof. Joanna Zajkowska.

Również nasze czworonogi zagrożone są poważnymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze. Zaliczą się do nich m.in. babeszjoza. Atakuje ona układ odpornościowy psa, wywołując u niego osłabienie, gorączkę, krwiomocz i wymioty. Bardzo często babeszjoza prowadzi do śmierci zwierzęcia.

Czytaj także:

źródło: TVN24

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)