PolskaKleiber: w 2006 roku będzie więcej pieniędzy na badania naukowe

Kleiber: w 2006 roku będzie więcej pieniędzy na badania naukowe

Projekt przyszłorocznego budżetu państwa zakłada około 30% wzrost nakładów na badania naukowe - powiedział minister nauki i informatyzacji, Michał Kleiber, podczas spotkania z władzami i naukowcami lubelskich uczelni.

Na badania naukowe przeznacza się teraz z budżetu ok. 2,9 mld zł. W przyszłym roku, zgodnie z projektem przygotowywanym przez obecny rząd, przewidziano 4 mld zł. To dobra wiadomość dla wszystkich dobrych uczonych - powiedział Kleiber.

Jestem dobrej myśli, że rząd, który przyjdzie po wyborach, czy to latem, czy późną jesienią, podtrzyma te propozycje - dodał.

Jak podkreślił minister, nowa ustawa o finansowaniu badań naukowych, obowiązująca od 5 lutego, daje możliwość lepszego dysponowania środkami na ten cel.

Ustawa ma ułatwić wykorzystanie środków na badania, także te finansowane ze środków spoza budżetu (m.in. z funduszy strukturalnych, inwestycji offsetowych, programów badawczych UE). Przewiduje ona możliwość koncentracji środków, przeznaczanych na badania ważne dla gospodarki.

Ustawa zniosła jednocześnie Komitet Badań Naukowych, dotychczasowego dysponenta budżetowych środków na naukę. Odpowiedzialność za decyzje dotyczące dzielenia środków przekazała ministrowi nauki. Funkcje opiniodawczo-doradcze przy ministrze będzie odtąd pełnić wybieralna Rada Nauki, złożona maksymalnie z 70 przedstawicieli środowisk naukowych.

To nowoczesny system, który umożliwi twardą politykę naukową, racjonalny wybór naszych największych możliwości, priorytetów wymagających silniejszego finansowania. To podoba się politykom, bo jest bardziej skuteczne - powiedział Kleiber.

Dzisiejsza nauka jest tak skomplikowana, że potrzebna jest koncentracja środków, aby odnieść w niej sukces - czy to poznawczy, czy aplikacyjny. Nie można dawać wszystkim po równo. W tej chwili, po wprowadzeniu tego systemu, zyskaliśmy większą przychylność decydentów finansowych - dodał.

Minister Kleiber rozmawiał o zmianach finansowania nauki z władzami i naukowcami lubelskich uczelni. Odwiedził także Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach oraz Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)